Banki mleka wypełniają lukę

Od trzech lat w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego (CMKP) w Warszawie działa pierwszy w Polsce Bank Mleka Kobiecego. Placówka ma charakter pilotażowy, a jej efekty miały dać sygnał decydentom, czy warto kontynuować wybrany kierunek.

Dane z działalności placówki jednoznacznie wskazują na korzyści zdrowotne i finansowe karmienia noworodków wyłącznie mlekiem kobiecym. Neonatolodzy czekają teraz na decyzje resortu zdrowia dotyczące stworzenia nowej procedury, refundującej podawanie mleka z banku.

Rekomendacje WHO

wskazują, że mleko matki jest najlepszym pożywieniem dla dziecka. Dlatego zalecane jest, by wszystkie dzieci od czasu narodzin karmione były wyłącznie piersią. - Wiemy jednak, że zdarzają się sytuacje, gdy takie karmienie nie jest niemożliwe, np. gdy nie ma matki w oddziale, gdy matka jest ciężko chora, przyjmuje określone leki czy laktacja jest niewystarczająca. W takich przypadkach rekomendowane jest podanie dziecku mleka innej kobiety. Odnosi się to zazwyczaj do dzieci urodzonych przedwcześnie - tłumaczy dr Maria Wilińska, kierownik Kliniki Neonatologii w Szpitalu Klinicznym im. prof. W. Orłowskiego CMKP w Warszawie.

Jak podkreśla doktor, podanie mleka innej kobiety jest drugim wyborem w procesie żywienia noworodków. - Banki mleka wypełniają lukę powstałą w sytuacji braku pokarmu własnej matki. Dostępność mleka z banku mleka kobiecego pozwala na utrzymanie naturalnego żywienia dziecka - zaznacza nasza rozmówczyni i wyjaśnia, że podanie sztucznej mieszanki dopuszczane jest dopiero wtedy, gdy nie ma możliwości podania noworodkowi pokarmu matki lub mleka z banku mleka. Powód? Jest to pożywienie odbiegające pod względem jakościowym od mleka kobiecego, którego odwzorowanie jest niemożliwe - wyjaśnia dr Wilińska.

- Mleko matki ma dla dzieci urodzonych przedwcześnie szczególne znaczenie. W ich przypadku jest nie tylko optymalnym i najlepszym pożywieniem, ale także - ze względu na swój wyjątkowy skład i funkcje - lekiem. Dlatego też jak najszybsze jego podanie (najpierw w postaci kilku kropel cennej siary) jest kluczowe dla całej terapii - mówi ekspertka.

Katalog korzyści

W sytuacji, gdy bank mleka działa przy szpitalu z oddziałem neonatologicznym - tak jak w szpitalu Orłowskiego - jest możliwość podawania noworodkom wyłącznie mleka kobiecego. Trzeba pamiętać, że u kobiet rodzących przed terminem, w pierwszych dniach po porodzie zdarzają się problemy z laktacją. Gdy tak się dzieje, z pomocą przychodzi bank. Chociaż zasadą jest podejmowanie wszelkich działań, aby pozyskać mleko własnej matki.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH