Jedynie dwie przyczyny zgonów - HIV i palenie tytoniu - mają duże i wciąż rosnące znaczenie w globalnej skali

Książeczka "Rozwój w praktyce. Przeciwko epidemii.
Działania rządów a ekonomika ograniczenia konsumpcji tytoniu" - choć wydana została przez Bank Światowy 8 lat temu, to nadal jest aktualna. Oto kilka cytatów z tej pracy.

Drożej, więc lepiej

"Z badań przeprowadzonych w krajach o różnym poziomie życia mieszkańców wynika, że podnoszenie cen papierosów jest skuteczną metodą zmniejszania popytu. Wyższe podatki od wyrobów tytoniowych skłaniają część palaczy do rzucenia nałogu, a innych ludzi zniechęcają do palenia (…). Wzrost ceny papierosów o ok. 10% może spowodować obniżenie popytu o ok. 4% w krajach bogatych oraz o ok. 8% w krajach ubogich i średnio zamożnych.

Ceny w górę

"Wyliczono, że utrzymujący się realny wzrost ceny papierosów o 10% w skali świata, w porównaniu z szacowaną przeciętną ceny paczki papierosów w każdym z regionów, spowodowałby, że 40 mln ludzi na całym świecie rzuciłoby palenie, a o wiele większa liczba potencjalnych palaczy powstrzymałaby się od rozpoczęcia palenia...".

Koncerny wieszczą

"Podstawą twierdzeń o masowej utracie miejsc pracy w rezultacie polityki antytytoniowej są zwykle wyniki badań finansowanych przez firmy tytoniowe (…). Z badań niezależnych płynie wniosek, że polityka antytytoniowa wywarłaby niewielki wpływ na całkowity poziom zatrudnienia (…) z wyjątkiem niewielkiej liczby państw o gospodarkach opartych na produkcji tytoniu…".

Chyba nie ubędzie

"Jednym z częstszych argumentów przeciwko podwyższaniu podatków od wyrobów tytoniowych jest obawa przed istotnym zmniejszeniem dochodów budżetu państwa z tego tytułu w wyniku przewidywanego spadku popytu na papierosy. Jednak w rzeczywistości krótko- i średnioterminowe skutki byłyby wręcz przeciwne, choć w dłuższej perspektywie czasowej efekt tych działań jest trudniejszy do przewidzenia (…). Oznacza to, że konsumpcja papierosów zmniejszy się, ale nie w takim stopniu, w jakim wzrosną ceny".

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH