Bakterie nie uznają certyfikatów

Czy dyrektorzy publicznych szpitali zarządzają, czy już tylko administrują lecznicami? - to jedno z pytań, które padły podczas XIII Forum Rynku Zdrowia na sesji zatytułowanej "Od izby przyjęć do wypisu, część II".

Jeżeli ktoś chce zarządzać, w każdych okolicznościach może to robić. To zależy tylko od umiejętności i wiedzy zarządzających - odpowiedział Marcin Kuta. Dyrektor Specjalistycznego Szpitala w Tarnowie nie podzielił poglądu, że w związku z wprowadzeniem przed rokiem Instrumentu Oceny Wniosków Inwestycyjnych w Sektorze Zdrowia (IOWISZ), menedżerowie mają związane ręce - nie mogą samodzielnie planować, organizować, motywować i kontrolować zasobów organizacji w określonym celu.

Marcin Kuta zaznaczył, że IOWISZ porządkuje sprawy związane z inwestowaniem środków publicznych i kieruje je tam, gdzie jest to potrzebne. - W mojej ocenie to jednak słaby instrument do uzyskania tego celu, gdyż poprzeczka została bardzo nisko zawieszona. Skoro 10-15 proc. punktów pozwala mieć pozytywnie zaopiniowany wniosek, to nie jest to żadna bariera. IOWISZ nie okazał się skutecznym narzędziem kształtowania procesów inwestycyjnych i kierunków rozwoju medycyny.

- W pierwszym roku funkcjonowania IOWISZ-a złożono wnioski na kwotę 19 mld zł, z czego tyko 8 mld zł pochodziło z środków europejskich - uzupełnił Marek Wójcik, ekspert Związku Powiatów Polskich.

40 mld zł dla szpitali

Podstawowym źródłem finansowania szpitali pozostaje budżet NFZ. - Plan finansowy NFZ na 2018 r. przewiduje na leczenie szpitalne 40 mld zł, to jest 5% więcej niż w roku bieżącym - poinformował Maciej Miłkowski, zastępca prezesa NFZ ds. finansowych.

Zaznaczył, że wraz z wprowadzeniem systemu podstawowego zabezpieczenia szpitalnego (sieci szpitali) do leczenia szpitalnego zostały przesunięte środki z lecznictwa ambulatoryjnego. - Czyli wszystkie poradnie przyszpitalne w sieci szpitali, jeśli chodzi o finansowanie, przeszły z lecznictwa ambulatoryjnego do budżetów szpitali. Szacujemy, że będzie to w przyszłym roku ok. 1 mld zł - powiedział Miłkowski.

Jak stwierdził, ostateczna kwota zależy od tego, jakie świadczenia będą wykonywały podmiot y lecznicze. - Świadczeniodawcom opłaca się wykonywać więcej świadczeń w trybie ambulatoryjnym, gdyż system promuje przesuwanie świadczeń z trybu szpitalnego do ambulatoryjnego - zaznaczył.

- Teraz nie wiemy, jakie będzie wykonanie. Znamy plan ogólny leczenia szpitalnego, ale nie znamy planów poszczególnych szpitali. Trzeba poczekać na zamknięcie okresu rozliczeniowego. W każdym razie budżet na leczenie szpitalne jest znacząco wyższy, ale jak wiadomo, oczekiwania są jeszcze wyższe - podsumował.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH