91% ankietowanych, w tym 70% zdecydowanie, aprobuje pobieranie narządów od osób zmarłych, by ratować życie lub przywracać zdrowie innym ludziom - wynika z najnowszego sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej.

Przeciwko jest 6% badanych, w tym 2% zdecydowanie. 3% nie ma zdania na ten temat. W porównaniu z rokiem 1994 liczba zwolenników pobierania narządów od zmarłych wzrosła o 8 pkt. procentowych.

We wszystkich grupach społecznych i demograficznych dominuje aprobata transplantacji narządów. Poziom akceptacji jest niższy niż przeciętny u najstarszych ankietowanych (65 lat i więcej), osób uczestniczących kilka razy w tygodniu w praktykach religijnych oraz respondentów najsłabiej wykształconych.

Ponadprzeciętną gotowość do oddania swoich organów charakteryzują się respondenci w wieku 25-54 lata, mieszkańcy największych aglomeracji, najlepiej wykształceni, dobrze oceniający swoją sytuację materialną.

Gotowość do oddania swoich narządów po śmierci deklaruje zdecydowana większość (82%) społeczeństwa. Ponad połowa (56%) badanych mówi o tym z pełnym przekonaniem. Co dziewiąty dorosły (11%) przyznaje, że nie zgodziłby się na pobranie po śmierci narządów do przeszczepienia.

O oświadczeniu woli dotyczącym pobrania narządów słyszało blisko dwie trzecie (64%) respondentów, tj. o 19 pkt. procentowych więcej niż dwa lata temu.

Niemal trzy czwarte (72%) badanych wyraża gotowość do podpisania oświadczenia woli, a co szósty (16%) deklaruje, że tego by nie zrobił.

Zdecydowana większość ankietowanych (81%) nie sprzeciwiłaby się pobraniu organów od zmarłej bliskiej osoby w sytuacji, gdy wiadomo, że nie miała ona nic przeciwko oddaniu własnych narządów. Blisko dwie trzecie (65%) badanych również nie wyraziłoby sprzeciwu, gdyby nie znało stanowiska osoby zmarłej wobec pobierania jej organów.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH