Dexia Kommunalkredit Bank Polska liczy na rozwój rynku medycznego w naszym kraju

Jednostki publicznej służby zdrowia starające się o kredyt, zwykle napotykają poważne przeszkody.
Takie finansowanie jest jednak w tej branży możliwe. Jacek P.
Ryński, prezes Zarządu Dexia Kommunalkredit Bank Polska SA liczy na rozwój sektora medycznego w Polsce. Uważa, że po okresie restrukturyzacyjnym przyjdzie wkrótce czas na projekty inwestycyjne, które grupa Dexia będzie realizować wspólnie z partnerami ze strony publicznej.
Taka też była kolej rzeczy w innych krajach.
Nasza grupa specjalizuje się w obsłudze sektora publicznego, w tym sektora służby zdrowia - mówi prezes Jacek P. Ryński. - Na konkurencyjnych zasadach Grupa finansuje potrzeby bieżące i inwestycyjne, a ponadto oferuje pomoc w aktywnym zarządzaniu długiem.
W przypadku jednostek służby zdrowia chodzi przede wszystkim o trafną analizę sytuacji i opracowanie modelu, który Dexia Kommunalkredit nazywa skromnie "poradą".
Sprowadza się ona do podpowiedzi, jak należy podchodzić do obsługi długu bieżącego i jak zarządzać w przyszłości środkami zewnętrznymi. Bank ten zajmuje się najbardziej "beznadziejnymi przypadkami".

UNIKAĆ STEREOTYPÓW

- W świecie finansowym to bankowcy ustalają reguły gry i określają, jakie projekty są możliwe do zrealizowania, a jakie nie, gdyż niosą ryzyko. My, przy zachowaniu tej ogólnej zasady, modyfikujemy ów stereotyp i pytamy, czego klient potrzebuje, a następnie wspólnie zastanawiamy się, jak ten cel można osiągnąć - tłumaczy Jacek P. Ryński.
W projektach restrukturyzacyjnych Dexia uwzględnia interesy organów założycielskich jednostek służby zdrowia. Grupa wypracowuje takie rozwiązania, które będą jak najmniej obciążały samorząd lub Skarb Państwa w danym roku budżetowym. Okres kredytowania w Polsce sięga 25 lat, a w przypadku Skarbu Państwa nawet 50 lat. Natomiast okres karencji, czyli spłaty pierwszej raty - 10-15 lat. Bank nie wybrzydza, nie odrzuca "małych" wniosków.
- W niektórych krajach finansujemy potrzeby samorządów lokalnych w gminach liczących... 900 osób - stwierdza prezes Ryński. Deklaruje, że w Polsce gotów jest rozpatrzyć "od ręki" każdy projekt inwestycyjno- restrukturyzacyjny jednostek służby zdrowia o wartości powyżej 7 mln złotych. To na początek, bowiem w miarę rozwoju banku, poprzeczka ta może być obniżona.

BOGATE PLANY

Dotychczas w Polsce Grupa Dexia pożyczyła sektorowi publicznemu 8 mld zł.
Stanowi to największy udział w tym rynku.
Z pożyczek skorzystały m.in. Szpital im. Rydygiera w Krakowie i Centrum Rehabilitacji w Konstancinie. Obie placówki wcześniej bezskutecznie i przez długi czas poszukiwały banku, który udzieliłby im kredytu.
- Chcemy też zajmować się obsługą sektora rządowego, samorządowego, przedsiębiorstw użyteczności publicznej. Zamierzamy ponadto finansować projekty infrastrukturalne, takie jak budowy autostrad oraz nowych szpitali - deklaruje Jacek P. Ryński.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH