Producenci zamierzają rozszerzać ofertę leków OTC

Jak w Polsce będzie rozwijał się w rynek medykamentów sprzedawanych bez recep? Wocenie branży farmaceutycznej, ten segment sprzedaży osiągnął już poziom bliski nasycenia. Nie oznacza to jednak, że producenci leków zrezygnują ze wzbogacania oferty w różnych grupach specyfików. Dzieje się wręcz przeciwnie.
Nie będzie też zmierzchu sprzedaży leków OTC w aptekach. Markety, stacje benzynowe i kioski nadal będą pełniły rolę bardzo istotnego, ale jednak uzupełniającego kanału dystrybucji preparatów OTC.

Ważna edukacja

- W ostatnim czasie rynek leków OTC rośnie stosunkowo powoli. Generalnie wzrost zainteresowania Polaków samoleczeniem można tłumaczyć coraz lepszą dostępnością produktów OTC oraz większym stopniem wyedukowania pacjentów - ocenia Jerzy Mahorowski, dyrektor ds. integracji GlaxoSmithKline Pharmaceuticals SA. - Udział leków OTC w obrotach GlaxoSmithKline w Polsce w ostatnich latach kształtował się średnio na poziomie 20 procent.
- Każda decyzja o zmianie leku Rx na OTC oraz rozpoczęcia sprzedaży leków poza aptekami musi być podejmowana z rozwagą. Niewątpliwie rynek zmierza w obu kierunkach - dodaje Jerzy Mahorowski. - W całym procesie bardzo ważna jest edukacja pacjenta, który musi dokładnie wiedzieć, jak i kiedy stosować dany lek. Zalety rozszerzenia dostępności leków OTC to wygoda i szybka pomoc dla pacjenta oraz oszczędności w wydatkach budżetu państwa na służbę zdrowia.
Firma GSK Pharmaceuticals, oferująca m.in. tak popularne leki OTC jak Panadol czy Rutinoscorbin, zamierza w najbliższym czasie rozszerzyć swoją ofertę o nowe preparaty przeciwbólowe, przeziębieniowe oraz wzmacniające odporność. Także jelenigórska Jelfa zamierza skutecznie walczyć o rynki poszczególnych marek. Firma planuje w przyszłym roku wdrożenia nowych preparatów (leków, a także suplementów diety).

Masowo i niszowo

Jelfa chce też poszerzać naszą obecność we wszystkich grupach zastosowań preparatów OTC - zarówno masowych (przeziębienia, schorzenia gastryczne, jak i niszowych (okulistyka, jama ustna).

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH