Ośmiu członków senackich komisji - Gospodarki Narodowej i Innowacyjności oraz Zdrowia przegłosowało 19 kwietnia znowelizowaną ustawę Prawo farmaceutyczne. Przeszedł wniosek o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Po ponad dwugodzinnej dyskusji, w trakcie której wiceminister zdrowia Marek Tombarkiewicz odpowiadał na pytania, a także powtórzono argumenty za lub przeciw ustawie, senatorowie przyjęli uchwałę o przyjęciu ustawy Prawo farmaceutyczne bez żadnych zmian.

Wcześniej głosowano nad wnioskiem o przerwanie obrad komisji i wyznaczenie terminu drugiego posiedzenia, które dawałoby możliwość dalszej debaty. Senator Tomasz Grodzki (PO) z kolei wnioskował o odrzucenie ustawy w całości. Oba wnioski przepadły w głosowaniu. Teraz senator sprawozdawca przedstawi ustawę na posiedzeniu Senatu.

Co zawiera ustawa

Przyjęta 7 kwietnia przez Sejm ustawa wprowadziła rewolucyjne zmiany na rynku aptek, w tym:

możliwość otwierania aptek tylko przez farmaceutów

limit czterech aptek dla podmiotu właścicielskiego

kryteria demograf iczne i geograf iczne - możliwość otwarcia apteki, gdy na już istniejące placówki przypada mniej niż 3 tys. osób w danym województwie oraz gdy odległość od miejsca planowanej lokalizacji apteki do najbliższej funkcjonującej apteki wynosi co najmniej 500 metrów. Takie kryteria nie będą miały zastosowania, jeżeli na dzień złożenia wniosku odległość między aptekami byłaby większa niż 1000 metrów.

Dodatkowo, ze względu na ważny interes pacjentów, minister zdrowia może wyrazić zgodę na wydanie przez wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego zezwolenia na prowadzenie apteki ogólnodostępnej z pominięciem ograniczeń demograficzno-geograficznych.

Projekt zawiera też rozwiązanie, które polega na możliwości zbycia leków z apteki do hurtowni. Każdorazowo zgodę na taką opcję wydaje wojewódzki inspektor farmaceutyczny w decyzji stwierdzającej wygaśnięcie zezwolenia. Obecnie odsprzedaż leków do hurtowni nie jest możliwa i naraża na straty podmiot, który likwiduje aptekę.

Do postępowań wszczętych i niezakończonych przed dniem wejścia w życie ustawy dotyczących wniosków o wydanie zezwolenia na prowadzenie apteki stosuje się przepisy dotychczasowe.

- Jako Ministerstwo Zdrowia jesteśmy za tym projektem poselskim. Rozwiązania dotyczą tylko nowych aptek i nie ma obaw, że będą negatywnie wpływać na te już istniejące - mówił wiceminister Marek Tombarkiewicz, przedstawiając założenia do nowelizacji ustawy.

comments powered by Disqus
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH