Sprawne kierowanie szpitalem bez systemu informatycznego? To już dzisiaj niemożliwe.

Dawniej komputery w szpitalach stały jedynie na biurkach pracowników administracji. Obecnie systemy informatyczne wspierają pracę całego personelu medycznego.
Lekarze mają dostęp on-line do wyników badań i przebiegu leczenia pacjentów. Dyrekcja może zaś sprawniej zarządzać placówką mając potrzebne dane na pulpicie.
W ciągu ostatnich kilku lat informatyka radykalnie zmieniła pracę szpitali. Wdrażanie systemów zarządzania placówkami medycznymi wymusiło na nich nowe standardy pracy.
Leczenie ambulatoryjne zostało podzielone na procesy i usługi, aby każda czynność personelu medycznego mogła się znaleźć w systemie.
Oprogramowanie z kolei szczegółowo rozlicza dokonywane czynności i generuje raporty dla dyrekcji.
Informatyzacja przebiega stopniowo, część informacji jest wpisywana do systemu z tradycyjnych kart papierowych, ponieważ musi upłynąć nieco czasu, zanim wszyscy lekarze i pielęgniarki nauczą się korzystać z komputerów.

HIPOKRATES NA MONITORZE

Instytut Pomnik - Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie realizuje wdrożenie zintegrowanego systemu informatycznego Hipokrates Plus. Jego dostawcą jest firma Comp, z którą szpital podpisał umowę w październiku 2004 roku. Do systemu będzie docelowo podłączonych 700 stanowisk.
- Do tej pory funkcjonowały w instytucie dwa odrębne systemy - medyczny, w zakresie ruchu chorych i rozliczenia z NFZ oraz administracyjny. System Hipokrates Plus obejmie zakres medycznej działalności instytutu.
Obecnie wdrożyliśmy moduły w zakresie: ruchu chorych, leczenia na oddziałach i diagnostyki laboratoryjnej.
Sukcesywnie wdrażamy także moduł apteczny (odpowiedzialny za zarządzanie lekami), moduł - gabinety ambulatoryjne, blok operacyjny oraz moduł wspomagania krwiolecznictwa poprzez prowadzenie wyspecjalizowanego banku krwi - wymienia Barbara Badylak, kierownik działu informatyki Centrum Zdrowia Dziecka i kierownik projektu wdrożeniowego.
Z modułu - obsługa kontraktów, szpital ma zainstalowane rozliczanie z NFZ, a w przyszłości zyska także możliwość rozliczania, na podstawie gromadzonych danych w systemie, świadczonych usług z innymi kontrahentami komercyjnymi.

HOSPITALIZACJA ON LINE

Dzięki zintegrowanemu systemowi cały personel instytutu wspierany jest przez IT, bez konieczności wielokrotnego wprowadzania tych samych informacji w różnych jednostkach.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH