Instytucje finansowe, zamiast inwestować w sektor medyczny, głowią się nad jego oddłużeniem

W październiku ub.r. rząd zaproponował oddłużenie ZOZ-ów poprzez pożyczki z budżetu państwa, udzielane za pośrednictwem Banku Gospodarstwa Krajowego. Banki komercyjne dość ciepło przyjęły tę poprawkę do ustawy restrukturyzacyjnej. Inadal zachowują chłodny stosunek do kredytowania publicznych szpitali.
Trudno uwierzyć w to, że w najbliższym czasie banki komercyjne na szeroką skalę będą inwestowały w naszą służbę zdrowia. Rolą banków jest kredytowanie instytucji, które posiadają zdolność kredytowania, a liczba szpitali, która tę zdolność ma, jest naprawdę niewielka - twierdzi Sławomir Żygowski, wiceprezes Nordea Bank Polska S.A.

Skąd ten dystans

Co mają powiedzieć przedstawiciele banków, jeśli z rozmów z dyrektorami ZOZ-ów wynika, że każde ich zobowiązanie, a tym jest m.in. kredyt (bez względu na czyjekolwiek gwarancje), będzie trudne do wypełnienia.
- Przy obecnym finansowaniu z Narodowego Funduszu Zdrowia szansa na wypracowanie jakichkolwiek nadwyżek jest niewielka. Z kolei w obrót obligacjami, w jakie miałby być kredyt przekształcony, także trudno uwierzyć - ze względu na małą atrakcyjność tego rodzaju papierów - twierdzi pragnący zachować anonimowość dyrektor jednego ze szpitali. - Może się to udać w przypadku placówek typu Centrum Zdrowia Dziecka, których sama nazwa może przyciągnąć inwestorów, ale nie w przypadku czterooddziałowego szpitala w małej miejscowości.
Według dyrektora Mariusza Zygierewicza ze Związku Banków Polskich, może być trudno znaleźć chętnych na kupno obligacji zadłużonych jednostek.
- Jednym z powodów (rezerwy wobec szpitalnych obligacji - red.) jest na przykład to, że poręczenie BGK jest mniej atrakcyjne od poręczenia Skarbu Państwa - twierdzi Sławomir Żygowski.

Szpital- przypadek biznesowy

Mimo że banki jak ognia boją się inwestowania w służbę zdrowia, są przykłady kredytowania programów restrukturyzacyjnych i inwestycji. Jednak, jeśli chodzi o konkrety - zasłaniają się tajemnicą bankową. Wiadomo jednak, że bankowe wsparcie dotyczy przede wszystkim finansowania zakupu sprzętu i "procesy operowania wierzytelności".

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH