Anglosasi bardzo chcą ubezpieczać polskie szpitale

Być może PZU doczeka się w końcu silnego konkurenta na rynku ubezpieczeń szpitali. W Polsce zamierza rozpocząć działalność nowa grupa ubezpieczeniowa, w której skład wejdą m.in. brytyjskie i amerykańskie konsorcja brokersko-ubezpieczeniowe. Grupa chce zaproponować niższe składki na ubezpieczenia OC i ubezpieczenia dotyczące tzw. zdarzeń medycznych.

Jej założyciele to: konsorcjum brokersko-ubezpieczeniowego RK Harrison z Londynu, amerykańska korporacja ubezpieczeniowa Consensus z Nashville, grupy polskich brokerów oraz Polska Federacja Szpitali. W zakresie oceny i zarządzania ryzykiem w sektorze ochrony zdrowia merytoryczne wsparcie zapewniłby Uniwersytet Stanforda (zarząd zajmujący się zarządzaniem ryzykiem w działalności leczniczej sieci uniwersytetu).

Pomysł i niektóre szczegóły związane z przedsięwzięciem zaprezentowano 22 lutego br. podczas konferencji prasowej w Warszawie.

Rozpoznają rynek
– Obecnie trwa rozpoznanie rynku i możliwości prawnych – powiedział Jarosław Fedorowski, prezes Polskiej Federacji Szpitali i członek prezydium Europejskiej Federacji Szpitali HOPE. Wyjaśnił, że celem inicjatywy jest zaoferowanie usług ubezpieczeniowych polskim szpitalom po konkurencyjnych cenach.

Zaproponowanie lecznicom atrakcyjnego ubezpieczenia byłoby możliwe dzięki dostępowi do szerokiego rynku ubezpieczeniowego (w skład grupy mają wejść cztery grupy brokerskie reprezentujące kilkaset szpitali), a także dzięki gwarancji likwidacji szkód poprzez zarządzanie ryzykiem według europejskich i amerykańskich standardów.

– Na rynku amerykańskim system zarządzania ryzykiem w szpitalach został doprowadzony do perfekcji, podobnie jak w Wielkiej Brytanii, czego dowodem odszkodowania rzędu kilku milionów funtów, które – uwzględniając nawet duże budżety szpitali – są silnym bodźcem do podnoszenia jakości leczenia, żeby nie było powodu do wypłacania kolejnych odszkodowań – tłumaczył Mark Riley-Pitt z RK Harrison.

Szpitale wykupią polisy, byleby taniej
Polskie szpitale z pewnością skorzystałyby z konkurencyjnej cenowo oferty. Świadczą o tym choćby oddolne inicjatywy podejmowanie spontanicznie przez różne grupy lecznic i samorządy w celu zmniejszenia kosztów ubezpieczenia. Przybierają one z reguły formę towarzystw ubezpieczeń wzajemnych (TUW) i są odpowiedzią na wprowadzenie obowiązku posiadania przez szpitale dodatkowych ubezpieczeń od zdarzeń medycznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH