Barbara Kutryba, wiceprzewodnicząca Grupy Roboczej ds. Bezpieczeństwa Pacjenta UE, Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia:

- W Polsce nie jest niestety jeszcze możliwe prowadzenie systemów raportowania błędów i uczenia się na ich podstawie. Nie sprzyja temu prawo. Dyrekcja szpitala, która oficjalnie dowie się o popełnionym błędzie medycznym, jest zobligowana prawnie do zawiadomienia prokuratury. To negatywny bodziec dla profesjonalistów medycznych. Nie czują się bezpiecznie z obawy przed możliwym procesem i roszczeniami pacjentów.
W Danii w 2002 roku parlament przegłosował ustawę nt. systemów raportowania zdarzeń niepożądanych w medycynie. Profesjonaliści są zobowiązani do zgłaszania błędów medycznych, ale z tego tylko powodu nie mogą być zagrożeni pociągnięciem do odpowiedzialności prawnej.
Z przeprowadzonej kilka lat temu w Polsce przez Towarzystwo Promocji Jakości w Opiece Zdrowotnej (www.tpj.pl) anonimowej ankiety wśród 1200 respondentów wynika, że 78,5% lekarzy i pielęgniarek uczestniczyło w zdarzeniu niepożądanym.
Błędy medyczne zdarzają się w systemie ochrony zdrowia każdego kraju, niezależnie od nakładów na ochronę zdrowia. Co 10 pacjent szpitala doznaje większej lub mniejszej szkody w trakcie hospitalizacji. W Anglii istnieje od kilku lat narodowy system raportowania o błędach medycznych (National Reporting and Learning System) i uczenia się na nich. Zgłoszone przypadki podlegają analizie, na tej podstawie tworzy się tzw. Alerty rozsyłane do szpitali NHS. Są one dostępne w domenie publicznej, na stronie internetowej Narodowej Agencji ds. Bezpieczeństwa Pacjenta (NPSA). Rada Europy w swej Rekomendacji (2006)7 na temat zarządzania bezpieczeństwem pacjenta i zapobiegania zdarzeniom niepożądanym w opiece zdrowotnej z maja 2006 r. zaleca, aby taki demokratyczny (dobrowolny, anonimowy i poufny) system podobny do brytyjskiego funkcjonował we wszystkich krajach członkowskich Rady Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH