Kiedyś Amerykanie wzorowali się na polskiej organizacji leczenia nowotworów. Teraz my musimy uczyć się od innych.

Mimo że ryzyko zachorowania na raka piersi jest w Polsce wciąż mniejsze niż w "starej" Unii, to wyniki leczenia nowotworów są u nas znacznie gorsze od osiąganych na zachodzie Europy. Najdalej pod tym względem uciekła wszystkim Wielka Brytania, gdzie od początku lat 90. współczynnik umieralności spada najszybciej na świecie.
Zapadalność na raka piersi rośnie we wszystkich krajach zachodnioeuropejskich.
W Polsce występuje średnia zapadalność.
- Ryzyko zachorowania na nowotwór piersi Polki jest o 3-4 razy mniejsze niż białej Amerykanki czy Szwedki. Obecnie w Polsce notuje się ok. 12 tys. zachorowań rocznie i liczba ta rośnie co roku o ok. 2 proc. - mówi docent Tadeusz Pieńkowski, kierownik Kliniki Nowotworów Piersi i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w warszawskim Centrum Onkologii i konsultant ds. onkologii klinicznej w woj. mazowieckim.

KILKA CZYNNIKÓW RYZYKA

- Rak piersi należy do nowotworów, w których nie ma pojedynczego, silnego czynnika ryzyka. Zachorowalność w krajach cywilizacyjnie dobrze rozwiniętych jest związana z kilkoma czynnikami, podnoszącymi ryzyko zachorowania.
Jednym z nich jest wydłużenie naturalnego okresu miesiączkowania. Obecnie w takich krajach dziewczynki zaczynają miesiączkować ok. 12 roku życia. Natomiast w krajach bardziej zacofanych - w wieku 15, a nierzadko 16-17 lat, a koniec aktywności hormonalnej przypada na ok.
50 rok życia.
- Drugi czynnik, który ma związek z zapadalnością, to wiek kobiety w chwili urodzenia pierwszego dziecka, który ciągle się podnosi wskutek swoistego "ciśnienia" cywilizacyjnego.
Urodzenie pierwszego dziecka przez kobietę przed 20. rokiem życia, "działa" w pewien sposób ochronnie. Jeżeli następuje to po 25-27 roku życia, wtedy ryzyko zachorowania rośnie.

EDUKACJA I SYSTEM

Warto bliżej przyjrzeć się sukcesom w walce z rakiem piersi w Wielkiej Brytanii, gdzie ryzyko zgonu zostało zredukowane do poziomu z 1950 roku. Ich przyczyn należy upatrywać w systemowych rozwiązaniach, wprowadzanych od końca lat 80.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH