Algorytm nie rzuca na kolana

Sejm przyjął nowe zasady podziału publicznych pieniędzy na leczenie w poszczególnych województwach

10 września posłowie przyjęli nowelizację Ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej, zmieniając algorytm, według którego rozdziela się publiczne pieniądze na leczenie w poszczególnych województwach. Jeśli ustawę podpisze prezydent, środki z NFZ przestaną być dzielone według średnich dochodów gospodarstw w województwie, a kryterium dystrybucji uwzględniać będzie liczbę ubezpieczonych na terenie objętym przez dany oddział Funduszu.
Przypomnijmy, że dotychczasowy algorytm powodował, iż większe regiony otrzymywały więcej pieniędzy na leczenie jednego pacjenta; posłowie wskazywali, że jest to niesprawiedliwe - w jednych regionach nakłady na pacjenta wynosiły 115% średniej pensji krajowej (oddział mazowiecki), w innych - 86% (oddział podkarpacki).
Za nowelizacją głosowało 418 posłów, przeciw było czterech.

Porozumienie Lubelskie jest przeciw

Tydzień przed sejmowym głosowaniem, niezadowoleni z założeń nowego algorytmu przedstawiciele świadczeniodawców z najmniej zamożnych regionów kraju podpisali deklarację o utworzeniu Porozumienia Lubelskiego.
- Informacja o polepszeniu finansowania leczenia w biedniejszych regionach to, delikatnie mówiąc, wprowadzanie w błąd - mówi Rynkowi Zdrowia Dariusz Hankiewicz, jeden z sygnatariuszy Porozumienia, dyrektor szpitala w Radzyniu Podlaskim i przewodniczący Konwentu Szpitali Powiatowych Województwa Lubelskiego.
Zdaniem krytyków nowego algorytmu, jego wprowadzenie może okazać się zabiegiem kosmetycznym, a nie rzeczywistą rewolucją.
- Bogatszym regionom w przyszłym roku zaproponowano finansowanie na poziomie tegorocznym. Lubelszczyźnie zaproponowano przyrost o 20 mln zł. Bogatsi będą mieli zerowy wzrost, natomiast u nas będzie on symboliczny. Nadal nie mamy też zapłaconych nadwykonań za ubiegły i ten rok - mówi nam rozczarowany Dariusz Hankiewicz.

Dariusz Hankiewicz: to marketing

- Porozumienie Lubelskie zrzesza świadczeniodawców z czterech najbiedniejszych województw tzw. ściany wschodniej i będzie miało na celu obronę realizacji zapisów art. 68 Konstytucji RP ("Obywatelom, niezależnie od ich sytuacji materialnej, władze publiczne zapewniają równy dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanej ze środków publicznych" - przyp. red.) - informuje Krzysztof Tuczapski, przewodniczący Konwentu Szpitali Zamojszczyzny i kolejny sygnatariusz Porozumienia Lubelskiego.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH