Alergia pokarmowa u niemowląt to jedno z najtrudniejszych zagadnień w alergologii - przyznał prof. Bolesław Samoliński, prezydent Polskiego Towarzystwa Alergologicznego, konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego, podczas debaty redakcyjnej "Alergia pokarmowa u niemowląt w Polsce - jak sobie z nią radzimy?", zorganizowanej przez miesięcznik Rynek Zdrowia.

Jest to też dla nas ogromne wyzwanie, ponieważ mechanizmy alergii pokarmowej są nieco odmienne niż w innych chorobach, z którymi lepiej dajemy sobie radę, z punktu widzenia diagnostycznego i terapeutycznego. Dodatkowo bardzo trudno jest przeprowadzić badania epidemiologiczne wśród dzieci do trzeciego roku życia - mówił prezydent PTA.

Profesor przedstawił badanie epidemiologiczne dotyczące alergii pokarmowej, do którego - jako najmłodsze dzieci - zakwalifikowano te w wieku 6-7 lat.

Niepełne statystyki

- Alergia pokarmowa u dzieci powoduje ogromne upośledzenie jakości życia, nie ma alergii pokarmowej bez świądu. Są to dzieci, które wstydzą się swojego wyglądu przed rówieśnikami, dzieci, które ciągle się drapią. Mają początkowe objawy sugerujące wystąpienie anafilaksji. To dzieci, które po nocy w swoim łóżeczku, w fazie zaostrzenia zmian skórnych, pozostawiają krwawe ślady na pościeli - wyliczał prof. Samoliński.

W badaniu przeprowadzonym wśród 23 tys. respondentów, stwierdzono, że na alergię cierpi w Polsce 40% populacji, 50% chorych wymaga stałego nadzoru lekarskiego. Skala zjawiska epidemiologicznego jest bardzo duża. Dodatnie testy skórne stwierdzono u prawie 50% populacji.

Generalnie na alergię cierpi co trzeci, czwarty obywatel w Polsce. Na astmę cierpi co szósty, siódmy, a na atopowe zapalenie skóry - ok. 9% Polaków. Alergię pokarmową stwierdzono natomiast w wywiadzie u ok. kilkunastu procent. Jeśli chodzi o egzemę, wyprysk atopowy to występuje on u 42% kobiet i 32% mężczyzn. Najczęściej zmiany skórne występują u dzieci.

Profesor zaznaczył, że na czystych ekologicznie obszarach wiejskich problem alergii był o wiele mniejszy niż w dużych miastach.

- Nie mamy świeżych danych epidemiologicznych dotyczących alergii pokarmowej i musimy popracować nad standardami przeprowadzania takich badań - dodał konsultant krajowy w dziedzinie zdrowia publicznego.

Co do przyczyn wzrostu ilości alergii w Polsce i na świecie, profesor wymienia m.in. zanieczyszczenie środowiska, jednak w regionach biedniejszych, w których poziom higieny jest niższy, rozwój alergii jest mniejszy niż w bogatszych regionach. Wskazywał, że pierwszy rok życia jest kluczowy z punktu widzenia późniejszego wystąpienia chorób alergicznych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH