Agresję można ukrócić zmianą prawa

Dr Krzysztof Kordel, prezes Wielkopolskiej Izby Lekarskiej i Ogólnopolski Rzecznik Praw Lekarzy

Do Systemu Monitorowania Agresji w Ochronie Zdrowia (MAWOZ) przez półtora roku trafiło około 100 zgłoszeń od lekarzy, którzy stali się ofiarami napaści w formie słownej lub innej. Podobnych zachowań, które nie zostały zarejestrowane przez system, może być nawet kilkadziesiąt razy więcej. Dopóki nie będą wprowadzone zmiany prawne, nie ma co liczyć na poprawę sytuacji.

Lekarze najczęściej skarżą się na napaść słowną ze strony rodzin pacjentów. Pod ich adresem padają ostre słowa, wyzwiska, zdarzają się próby zastraszania. Na szczęście do skarg na naruszenie nietykalności osobistej dochodzi rzadko. Spotkaliśmy się jednak z przypadkiem zamordowania lekarza w jego własnym gabinecie. Pacjent, któremu specjalista usunął wcześniej migdały, uznał, że zabieg doprowadził go do impotencji i zaatakował lekarza nożem.

To nie jedyny taki przypadek.

Lekarze powinni jednak pamiętać, że system MAWOZ nie zastępuje ani nie uzupełnia postępowań przewidzianych przez prawo w przypadkach agresji. Ta instytucja ma za zadanie uświadomienie personelowi medycznemu, że ma możliwość skorzystania z ochrony prawnej. Dlatego na stronie MAWOZ zgromadzone zostały informacje o stosownych działaniach.

Warto też zauważyć, że coraz częściej dochodzi do bardziej wyrafinowanej formy agresji wobec lekarzy: szkalowania w sieci. Ponieważ lekarze proszą o pomoc także w podobnych sprawach, zamieściliśmy na naszej stronie wzór pisma, jakie mogą wystosować do administratora sieci, prosząc o zaprzestanie umieszczania treści szkalujących ich dobre imię.

Zdajemy sobie jednak sprawę, że bez konkretnych zmian prawnych niewiele można zdziałać. Szczególnie istotne wydaje się zobligowanie policji do zaprzestania bagatelizowania agresji internetowej oraz do pomocy przy ustaleniu IP komputera.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH