Jesteśmy wdzięczni za podjęcie na łamach "rynku zdrowia" tematyki dostępności leków. Jako przedstawiciel środowiska krajowych producentów leków zrzeszonych w Polskiej Izbie Przemysłu farmaceutycznego i Wyrobów Medycznych Polfarmed, w kilku zdaniach pragnę odnieść się do tez przedstawionych przez reprezentanta Stowarzyszenia Przedstawicieli firm farmaceutycznych w Polsce, pana ludka Patocki, a zawartych w artykule "ceny obrosły mitami" ("Rynek Zdrowia" - nr 1/7, 2006 r. - red.).

Stowarzyszenie zrzesza osoby zatrudnione w zagranicznych firmach farmaceutycznych. Ze względu na złożoność prezentowanego zagadnienia, naszym zdaniem dobrze jest je przedstawić w zestawieniu wypowiedzi reprezentujących różnorodne punkty widzenia i oceny sytuacji, ponieważ różne są interesy osób wypowiadających swój pogląd.
Tanie są

Leki krajowe

Pan L. Patocka stwierdza między innymi, że mitem "jest dość powszechne przekonanie pacjentów i mediów, że leki w Polsce są droższe niż w innych krajach Unii Europejskiej", ponieważ "średnia cena opakowania leku w Polsce jest najniższa w Europie (wartość rynku farmaceutycznego podzielona przez ilość sprzedanych opakowań)". Ciekawe jest wyjaśnienie tej prawdy, a tego wyjaśnienia zabrakło. Otóż około 70% liczb opakowań leków sprzedanych w Polsce stanowią produkty krajowe, a ich wartość rynkowa to zaledwie około 30% wartości całego rynku, a zatem w Polsce tanie są leki krajowe. Wysokie ceny leków importowanych w Polsce już zachęciły przedsiębiorców do powołania spółek zajmujących się sprowadzaniem do Polski leków z tych krajów, w których producenci oferują je po niższych cenach niż w Polsce.

Co refundować?

Kolejne zagadnienie to kwestia stanowienia wykazów leków refundowanych. Podzielamy opinię, że obowiązujące procedury są niedoskonałe i wymagają poprawienia. Co do stwierdzenia, że "polski system refundacji leków wymaga pilnych zmian, polegających na ułatwieniu pacjentom dostępu do nowoczesnych leków", to mamy wyważony pogląd. Zdaniem Izby, mankamentem naszego systemu nie jest utrudnianie dostępu do leków nowoczesnych (w domyśle patentowych lub innowacyjnych, jak je nazywają producenci
oryginalni), ale brak obiektywnych procedur oceny przydatności i wartości preparatów patentowych, dla których wytwórcy (importerzy) starają się uzyskać status leków refundowanych.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH