Aby z wynalazku naukowców korzystali pacjenci

Rozmowa z dr inż. Barbarą Ostrowską, prezesem MaterialsCare Sp. z o.o., spółki powołanej do komercjalizacji wynalazku bioimplantu.

Rynek Zdrowia: - Kiedy i dlaczego grupa naukowców z Wydziału Inżynierii Materiałowej Politechniki Warszawskiej zdecydowała się na założenie spółki MaterialsCare?

Barbara Ostrowska: - Umowa spółki została podpisana w tym roku u notariusza, czekamy na rejestrację sądową. Jednak prace nad powołaniem firmy trwały dwa lata. Stworzyliśmy ją z kilku powodów. Jednym z ważniejszych, a zarazem dość prozaicznych jest fakt, że wyniki prac nad każdym z tworzonych przez nasz zespół w Politechnice Warszawskiej bioimplantów (patrz ramka - red.) wymagały skomercjalizowania. Tak stanowią zapisy w umowie na realizację naszego projektu.

Po drugie, uznaliśmy, że warto wejść na rynek z takimi właśnie produktami. Nad bioimplantami pracowaliśmy od 2009 roku. Uważamy, że te produkty są na tyle dobre, że nie możemy zmarnować efektów naszej kilkuletniej pracy.

Jako naukowcy nie mieliśmy jednak doświadczenia w działalności biznesowej, zakładaniu i prowadzeniu podmiotów gospodarczych itp. Zaczęliśmy więc dwa lata temu szukać potencjalnych partnerów, m.in. w działającej na Politechnice Warszawskiej spółce Instytut Badań Stosowanych (IBS Sp. z o.o.) stworzonej w celu wspierania komercjalizacji wyników prac badawczych zrealizowanych na PW.

Na jednym z ubiegłorocznych szkoleń dotyczących m.in. transferu technologii z nauki do przemysłu poznaliśmy osoby z Klastra Bio-Tech-Med, które dokładnie zrozumiały, o co nam chodzi. Tak zaczęła się nasza współpraca, która zresztą trwa do dzisiaj.

Wspólnie z Klastrem BTM uznaliśmy, że skoro chcemy komercjalizować wyniki naszych prac nad bioimplantem w ramach spółki typu spin-off, to powinniśmy współpracować w tym zakresie z Politechniką Warszawską. Chodzi m.in. o kwestie prawne, w tym korzystanie z licencji ( jej właścicielem jest uczelnia) oraz laboratoriów.

- Jaka jest struktura właścicielska spółki MaterialsCare?

- 49 proc. udziałów należy do Politechniki Warszawskiej, 50 proc. do nas, czyli wynalazców bioimplantu, natomiast 1-procentowym udziałowcem jest Klaster BTM. Działalność natury biznesowej oznacza dla naukowców liczne dodatkowe obowiązki, pochłaniające naprawdę sporo czasu, stąd nie każdy decyduje się na taką aktywność. Ostatecznie z naszego zespołu badawczego do spółki przystąpiło siedem osób, w różnym stopniu zaangażowanych w pracę nad projektowaniem bioimplantu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH