Przystąpili do projektu NetC@RDS

13 wielkopolskich placówek medycznych przystąpiło do pilotażu projektu NetC@RDS, który ma ułatwić mieszkańcom Unii Europejskiej dostęp do opieki zdrowotnej poza własnym krajem.
Projekt ma na celu rozpowszechnienie korzystania z elektronicznych formularzy - takich jak E-111 dla turystów czy E-128 dla studentów i oddelegowanych pracowników - tak aby szpital w każdym państwie członkowskim Unii mógł zapewnić opiekę lekarską każdemu Europejczykowi posiadającemu ubezpieczenie zdrowotne.
Procedurę można uprościć, umożliwiając odczyt danych zapisanych na karcie elektronicznej osoby ubezpieczonej lub pobieranych z zabezpieczonego serwera - dane te byłyby elektronicznym potwierdzeniem uprawnień przysługujących pacjentowi na podstawie obowiązujących przepisów.
System opiera się na sieci komputerowej łączącej instytucje ubezpieczeniowe w krajach UE, które przystąpiły do Konsorcjum NetC@RDS. Dzięki niemu placówka medyczna może szybko potwierdzić fakt ubezpieczenia leczonego obcokrajowca, nawet jeśli nie ma przy sobie Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.
Dyrektor Wielkopolskiego Oddziału NFZ Zbigniewa Nowodworska mówi, że po pełnym uruchomieniu systemu przestanie istnieć problem z identyfikacją pacjenta, a tym samym i identyfikacją ubezpieczyciela, który poniesie koszty udzielonej pomocy. Placówki uczestniczące w pilotażu zostaną bowiem wyposażone w czytniki kart i system komputerowy do kontaktu z ubezpieczalniami krajów tworzących program. Placówka medyczna będzie mogła szybko ustalić, czy zagraniczny pacjent jest ubezpieczony.
Konsorcjum NetC@RDS zostało założone w 2007 roku jako projekt współ-finansowany przez Komisję Europejską. Obecnie w projekcie bierze udział 27 instytucji z 15 krajów członkowskich. Polska zdecydowała się na udział w systemie NetC@RDS w 2008 roku. Podobne pilotaże odbywają się także w pozostałych oddziałach NFZ na terenie kraju.
Udział w programie pilotażowym, który potrwa do końca 2010 roku, jest dobrowolny. Uczestniczące w nim wielkopolskie placówki udzieliły w ubiegłym roku przeszło 1,1 tys. świadczeń obcokrajowcom.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH