Aby operacja się udała

Deklaracja Helsińska o Bezpieczeństwie Pacjenta w Anestezjologii jest zbiorem zaleceń, jakie powinny być zawsze stosowane w szpitalach, w których przeprowadza się operacje. Zalecenia dotyczą przede wszystkim bezpieczeństwa pacjentów poddawanych operacji.

Zostały przyjęte przez wszystkie europejskie towarzystwa anestezjologów, w tym Polskie Towarzystwo Anestezjologii i Intensywnej Terapii.

W założeniu Deklaracja Helsińska ma być dokumentem, który tworzy prawdziwie bezpieczny system ochrony zdrowia. - Deklaracja Helsińska jest dokumentem uzgodnieniowym, przyjętym przez European Board of Anaesthesiology (EDA), European Union of Medical Specialist (UEMS) oraz Europejskie Towarzystwo Anestezjologii (ESA) - wylicza prof. Janusz Andres, prezes Polskiego Towarzystwa Anestezjologii i Intensywnej Terapii (PTAiIT) i prezes Polskiej Rady Resuscytacji.

Deklaracja w swojej obecnej formie jest wynikiem konsensusu pomiędzy zarządem European Society of Anaesthesiology (ESA) a European Board of Anaesthesiology (EBA). Dokument odzwierciedla wspólny europejski pogląd na to, co obecnie uważa się za słuszne i wskazane w opiece nad pacjentem, w tym zwłaszcza nad pacjentem przed i po operacji.

- Deklaracja jest wyrazem zgodnej opinii, że należy wdrożyć działania zapewniające bezpieczeństwo pacjentom w okresie okołooperacyjnym. Działania te powinny obejmować z jednej strony edukację pacjentów odnośnie ich roli w zapewnieniu sobie bezpieczeństwa, z drugiej powinny to być działania o charakterze medycznym, organizacyjnym, a nawet politycznym - wyjaśnia prof. Maria Wujtewicz z Katedry Anestezjologii i Intensywnej Terapii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Przyjęcie i implementacja Deklaracji mają w założeniu znacząco się przyczynić do poprawy jakości opieki, a przez to również przeżywalności pacjentów poddawanych poważnym zabiegom medycznym, zwłaszcza takim, które wymagają obecności anestezjologa.

Zalecenia

Deklaracja Helsińska składa się z siedmiu zaleceń, które - według zgodnej opinii anestezjologów europejskich - muszą być bezwzględnie stosowane przez instytucje udzielające okołooperacyjnej opieki anestezjologicznej.

- Deklaracja Helsińska dotyczy najważniejszego aspektu opieki zdrowotnej, jakim jest bezpieczeństwo pacjenta, i podkreśla kluczową rolę anestezjologii i intensywnej terapii w tym zakresie. Każde z siedmiu wymienionych w Deklaracji wymagań jest jednakowo ważne i musi być brane pod uwagę w zapewnieniu bezpieczeństwa pacjenta - wyjaśnia profesor Andres.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH