Aby były efekty, potrzebne są narzędzia

Profilaktyka i wprowadzenie nowych terapii to - zdaniem uczestników debaty redakcyjnej Rynku Zdrowia pt. "Cukrzyca typu 2 w Polsce - jak leczyć efektywnie" (Warszawa, 21 marca br.) - najważniejsze wyzwania w walce z tą chorobą w naszym kraju.

W 2011 r. w Polsce na cukrzycę było leczonych farmakologicznie ok. 2 mln osób. - To, że mamy epidemię cukrzycy, to fakt potwierdzony w 2006 r. przez WHO. Do tego dochodzi 80-100 tys. osób, które na razie nie są leczone farmakologicznie - dzięki odpowiedniej diecie i wysiłkowi fizycznemu kontrolują chorobę.

 

Natomiast 300 do 500 tys. osób to grupa, która jest chora, ale o tym nie wie - wyjaśniał prof. Leszek Czupryniak, prezes Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Zdaniem profesora, mimo epidemii, krucho jest w Polsce z profilaktyką cukrzycy: - Jeśli chodzi o systemowe rozwiązania profilaktyczne, to możemy powiedzieć, że ich właściwie nie ma. Poprawiła się kwestia rozpoznawania cukrzycy, dzięki rozwiązaniu wprowadzonemu przez NFZ, czyli trzykrotnej stawce kapitacyjnej za leczenie pacjenta z cukrzycą - lekarze POZ-u aktywnie poszukują chorych na cukrzycę w społeczności, którą się opiekują.

- Jednak podwyższenie stawki nie zostało obwarowane dokładnymi wytycznymi, jak to leczenie powinno przebiegać, co spowodowało, że w sumie racjonalne postępowanie lekarzy doprowadziło do zwiększenia liczby pacjentów, ale nie poszło za tym dokładne diagnozowanie, intensywne leczenie - stwierdził prezes PTD.

Decyzja polityczna?

Prof. Czupryniak wskazał, że jeśli chodzi o leczenie cukrzycy typu 2, to postęp w farmakoterapii jest bardzo duży: - Co roku wchodzą nowe grupy leków, a my leczymy tak jak 20 lat temu - mówił. - I wygląda na to, że została w pewnym sensie podjęta polityczna decyzja, że chorzy na cukrzycę typu 2 mają być zasadniczo leczeni metforminą, pochodnymi sulfonylomocznika i insulinami ludzkimi, a wszelkie nowe terapie - analogi insuliny, leki inkretynowe, gliflozyny - są traktowane jako kosztowne fanaberie, wymyślone tylko po to, aby zarobili ich producenci i które jeżeli chory chce, może sobie sam kupić. Warto się jednak poważnie zastanowić nad refundacją nowych leków choćby dla wąskiej grupy takich chorych, którzy najwięcej skorzystają z ich stosowania.

- W wyniku decyzji refundacyjnych, według informacji medialnych, zaoszczędzono ponad 500 mln zł na refundacji produktów dla chorych na cukrzycę - ponad 400 mln zł na insulinach, 100 mln zł na paskach.

Coś z tego powinno wrócić do pacjentów - dodał profesor.

Jego zdaniem, jeśli chodzi o farmakoterapię w cukrzycy, to jest to ewidentnie obszar zaniedbany, unikany i chyba nierozumiany przez decydentów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH