A jednak zaskoczenie

Andrzej Włodarczyk ponownie został wiceministrem zdrowia

Resort zdrowia poinformował 26 stycznia, że Andrzej Włodarczyk, były wiceminister zdrowia i wiceprezes Naczelnej Rady Lekarskiej, obejmie wakujące po odejściu Marka Twardowskiego stanowisko wiceministra zdrowia.

Nominacja Andrzeja Włodarczyka okazała się dużym zaskoczeniem. Od początku na następcę Twardowskiego, który odpowiadał m.in. za politykę lekową, typowano Artura Fałka, dyrektora departamentu polityki lekowej i farmacji Ministerstwa Zdrowia.

Przypomnijmy, że Marek Twardowski złożył rezygnację 16 grudnia 2010 r. Jednym z powodów tej decyzji był spór o umowy na 2011 r. z Federacją Porozumienie Zielonogórskie, zrzeszającą ok. 14 tys. lekarzy rodzinnych, oraz opóźnienie wejścia w życie zaktualizowanych wykazów leków refundowanych, na których miały się znaleźć długodziałające analogi insulin.

Zakres działania

Minister zdrowia Ewa Kopacz oświadczyła 26 stycznia, że zakres działania nowego wiceministra obejmie m.in. organizację ochrony zdrowia i przekształcenia szpitali.

Prawdopodobnie Andrzej Włodarczyk będzie też pilotował w Sejmie projekt ustawy o dodatkowych dobrowolnych ubezpieczeniach zdrowotnych.

Piotr Olechno, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, stwierdził w rozmowie z Rynkiem Zdrowia, że nowy wiceminister nie będzie odpowiadał za politykę lekową.

Włodarczyk jest dobrze znany w środowisku medycznym i politycznym. Był wiceministrem zdrowia od grudnia 2007 r. do maja 2008 r.; podał się wówczas do dymisji, której przyczyną miały być problemy zdrowotne.

Jako wiceminister Włodarczyk uczestniczył w pracach "białego szczytu", zajmował się m.in. kwestią wynagrodzeń pracowników ochrony zdrowia. Od dłuższego czasu jest mocno związany z samorządem lekarskim: pełnił funkcje przewodniczącego Okręgowej Rady Lekarskiej w Warszawie oraz wiceprezesa Naczelnej Rady Lekarskiej.

Optymistycznie...

Poniżej trzy opinie dotyczące nominacji Andrzeja Włodarczyka.

Zdaniem Krzysztofa Łandy, prezesa HTA Audit, eksperta rynku medycznego, to dobra kandydatura: - Po pierwsze Andrzej Włodarczyk jest lekarzem bardzo dobrze znanym w środowisku. Dał się poznać jako osoba decyzyjna, co może sugerować, że prace np. w kwestiach legislacyjnych mogą ulec pod jego kierownictwem przyspieszeniu. Andrzej Włodarczyk nie będzie się, jak sądzę, bał konfrontacji z grupami, dla których pewne decyzje resortu mogą być niewygodne - zaznacza w rozmowie z portalem rynekzdrowia.pl Krzysztof Łanda.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH