Obserwujemy coraz większą aktywność inwestorów finansowych na rynku, zainteresowanych wejściem kapitałowym w szeroko pojętą branżę medyczną. Na celowniku inwestorów znajdują się zarówno uzdrowiska, producenci sprzętu czy spółki farmaceutyczne, jak i np. placówki onkologiczne.

Zdaniem przedstawicieli funduszy private equity i venture capital (PE/ VC), rynek systematycznie zyskuje na wartości, a zapotrzebowanie na kapitał w branży medycznej będzie rosło.

Sprzyja temu fakt, że przed nami najprawdopodobniej wielkie zmiany systemowe: wprowadzenie dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych oraz intensyfikacja procesu komercjalizacji i prywatyzacji szpitali publicznych.

Etap konsolidacji

- Rynek medyczny stoi też przed bardzo ważnym wyzwaniem, mianowicie procesem konsolidacji. Myślę, że w perspektywie 5-10 lat powstaną w Polsce grupy medyczne, świadczące cały wachlarz usług, które będą przy tym generować przychody liczone co najmniej w setkach milionów, jeśli nie miliardach złotych - prognozuje Grzegorz Pędras, prezes Secus Asset Management SA.

Liderzy, którzy zaczną konsolidować obecnie nadmiernie rozdrobniony rynek, będą potrzebowali pieniędzy oraz wsparcia funduszy private equity i venture capital.

Chociaż zdaniem Rafała Batora, partnera w funduszu Enterprise Investors, rynek usług ambulatoryjnych jest już w Polsce częściowo skonsolidowany, rynek szpitalny na konsolidację czeka, a rynek usług laboratoryjnych jest w jej trakcie. W jakie więc segmenty fundusze PE/VC będą najchętniej inwestować?

- Oczywiście są pewne procedury medyczne obecnie zdecydowanie bardziej rentowne niż inne. Można tu wymienić m.in. kardiologię, onkologię, naczyniówkę, nefrologię - wylicza prezes Pędras.

Nawet onkologia

Dlatego zapewne Ascendis FIZ In- Medica, fundusz medyczny uruchomiony przez Secus Asset Management SA, rozpoczął swoją działalność od zakupu 51% udziałów NZOZ-u prowadzącego m.in. prywatne placówki onkologiczne w Częstochowie i Śremie.

Zainteresowanie onkologią nie jest przypadkowe. Zarządzający funduszem podkreślają, że te usługi podlegają pełnemu rozliczeniu wszelkich zabiegów przez NFZ, niezależnie od ich liczby, ponieważ są zaliczane do procedur ratujących życie. Ich zdaniem, inwestowanie w placówki sprofilowane na działania onkologiczne okaże się opłacalne.

Wartość inwestycji Secus w projekt wyniosła 5,5 mln zł. To pierwsza inwestycja funduszu, który poza tym chce uczestniczyć w procesie komercjalizacji jednostek ochrony zdrowia w perspektywie 2-3 lat.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH