Na Dolnym Śląsku rak płuca stał się już drugim z najczęściej stwierdzanych nowotworów u kobiet

Jak żyje się Dolnoślązakom w zdrowiu i chorobie? Sądząc z danych statystycznych - nie najgorzej, ale większość liczb ukazujących kondycję zdrowotną populacji w tym regionie zdaje się dowodzić, że jest ona raczej średnia. Mieszkańców województwa dolnośląskiego trapią przede wszystkim choroby układu krążenia i nowotwory, podobnie jak w całej Polsce. Umieralność z powodu zawału wynosi średnio 7-8%. To akurat dobra wiadomość, bo jeszcze przed erą częstego leczenia inwazyjnego zawałów, choćby w roku 2003, śmiertelność w tym schorzeniu wynosiła średnio 15%. Mozolnie pną się w górę wskaźniki obrazujące skuteczność leczenia w nowotworach. W ostatnich kilku latach wskaźnik przeżycia 5-letniego z najczęstszym u kobiet rakiem piersi sięgnął 82%.

Niepokoić może natomiast wysoka liczba zgonów niemowląt na 1000 urodzeń żywych. Ten wskaźnik, dla Dolnego Śląska wynoszący aktualnie 7,37 (2008 r.), uważany przez statystyków za jedno z podstawowych kryteriów informujących o poziomie życia i jakości opieki zdrowotnej, sytuuje region na dalekim 15 miejscu wśród 16 polskich województw.

Od płodu do noworodka

W woj. dolnośląskim wskaźnik martwych urodzeń obrazujący poziom opieki nad kobietą ciężarną i jej porodem w 2008 roku wynosił 4,9 promille.

- Ten wynik daje województwu pozycję w środku tabeli, ale w dalszym ciągu nas nie zadowala i uzasadnia konieczność realizacji programu poprawy opieki perinatalnej - zaznacza prof. Mariusz Zimmer, wojewódzki konsultat w dziedzinie położnictwa i ginekologii.

Jak tłumaczy profesor Mariusz Zimmer, taki program wdrażany jest od 2007 roku trójtorowo: - Jeden kierunek działań to zwiększenie dostępności łóżek wysokospecjalistycznych realizowany między innymi przez stworzenie Ośrodka Szybkiej Diagnostyki Kobiet Ciężarnych. Taki ośrodek, dosprzętowiony przez Urząd Miasta, funkcjonujący na zasadach szpitala jednego dnia, działa od stycznia 2009 roku w klinice przy ul. Dyrekcyjnej.

Placówka ta selekcjonuje i weryfikuje zasadność hospitalizacji w ośrodkach wysokospecjalistycznych.

Wytypowano ok. 10 wiodących szpitali w województwie doposażanych w odpowiednią aparaturę w ramach programu Urzędu Marszałkowskiego, tak aby mogły w pełni realizować opiekę specjalistyczną II i/lub III poziomu referencyjności.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH