60-latki nie ruszą masowo do klinik leczenia niepłodności

Wśród przyczyn niepłodności u par zaczyna dominować czynnik, który jest związany z wiekiem rodziców. Należy zacząć rozmawiać o potrzebie rodzicielstwa w wieku biologicznie do tego dostosowanym.

Informacja o tym, że 60-letnia Polka urodziła bliźnięta, wywołała burzę w mediach. W Polsce zawsze jest dużo emocji w dyskusjach publicznych. Niewiele natomiast w nich faktów i danych oraz rzetelnej ich oceny. Nie mamy do czynienia ze zjawiskiem na większą skalę. Rzecz dotyczy odosobnionego przypadku i nie jest tak, że teraz 60-latki masowo ruszą do klinik leczenia niepłodności. Chociaż, biorąc pod uwagę rozwój medycyny rozrodu, na pewno nie jest to ostatni przypadek macierzyństwa w wieku 60 lat.

Jako środowisko wyrażaliśmy opinie, że ograniczenie wiekowe w kwestii leczenia niepłodności powinno się znaleźć w ustawie o leczeniu niepłodności. Pojawiła się jednak obawa, czy w Polsce takie ograniczenie byłoby zgodne z przepisami ustawy zasadniczej. W tym momencie temat pozostaje otwarty. Na pewno w najbliższym czasie środowisko medyczne będzie musiało zastanowić się nad wprowadzeniem wewnętrznych regulacji we wspomnianym zakresie.

Wydłuża się średnia długość życia, ale nie oznacza to, że wydłuża się okres płodności kobiet. Poza tym dziecko powinno mieć możliwość dorastania pod opieką rodziców. Nie może być to jedyny argument przeciw, ale powinien być brany pod uwagę. Tymczasem kobieta, która decyduje się na zajście w ciążę w wyniku dawstwa komórki jajowej w wieku 50-60 lat, powinna mieć świadomość, że najprawdopodobniej nie doczeka dorosłości swojego dziecka.

Jest wiele aspektów tej sprawy, choćby medyczny. Ciąża w tym wieku jest ciążą wysokiego ryzyka, niesie ze sobą wiele powikłań ginekologicznych i neonatologicznych. Ogólny stan zdrowia matki w tak zaawansowanym wieku biologicznym może wpływać m.in. na wcześniactwo u dziecka. Jeśli chodzi o wady rozwojowe dziecka, ich determinantą jest raczej wiek rodziców biologicznych, fakt, czy są zdrowi i czy są nosicielami choroby genetycznej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH