Przy okazji obchodów 25. rocznicy polskiej transformacji często pada pytanie o największe sukcesy, najtrudniejsze problemy i porażki systemu ochrony zdrowia w mijającym ćwierćwieczu. Lista byłaby zapewne długa, ale jedną z najistotniejszych zmian jest niewątpliwie odejście od modelu finansowania budżetowego - powołanie Kas Chorych, a po kilku latach przekształcenie ich w Narodowy Fundusz Zdrowia.

Do dziś nie rozstrzygnięto jednak kwestii wprowadzenia dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych, konkurencji dla NFZ i decentralizacji Funduszu czy ewentualnego współpłacenia pacjentów.

W ciągu 25 lat kolejne ekipy rządzące przedstawiały projekty różnych zmian, jednak wiele z nich nie wyszło poza etap planowania, ze względu na fakt, że dotyczyły obszaru "wrażliwego społecznie" i otwierały pole do krytyki ze strony opozycji. Obecnie pacjenci nadal (i coraz bardziej) narzekają na trudny dostęp do leczenia w ramach NFZ, m.in. na limitowanie świadczeń, długie kolejki do specjalistów oraz większości zabiegów.

Finansowanie i organizacja

W 1989 r. w systemie opieki zdrowotnej funkcjonował scentralizowany model budżetowy - pieniądze podatników, na podstawie decyzji organów państwowych, były dzielone m.in. na ochronę zdrowia.

W 1997 r. uchwalono ustawę o powszechnym ubezpieczeniu zdrowotnym, która miała zreformować system ochrony zdrowia zarówno pod względem finansowania, jak i zarządzania. Reforma weszła w życie 1 stycznia 1999 r. Dotychczasowy system budżetowy zastąpiono systemem ubezpieczeniowo-budżetowym, natomiast system opieki zdrowotnej oparto na zasadzie solidaryzmu społecznego i powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego.

W ciągu 25 lat nakłady publiczne na opiekę zdrowotną stopniowo rosły od ok. 20 mld zł rocznie w latach 90. (z budżetu państwa) do ponad 60 mld zł (z budżetu NFZ) obecnie. Dominujący element przychodów ochrony zdrowia w Polsce (60-70%) to składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne. Składka zdrowotna w 1999 r. wynosiła 7,5%, a od 2007 r. do teraz - 9%. Jednocześnie rosły wydatki prywatne pacjentów na leczenie, w postaci abonamentów medycznych i bezpośrednich opłat z prywatnej kieszeni za świadczenia medyczne.

Oprócz zmian w finansowaniu istotne było przejęcie przez struktury samorządu terytorialnego funkcji organu założycielskiego zakładów opieki zdrowotnej oraz ich obligatoryjne przekształcenie z jednostek budżetowych w samodzielne. W rezultacie placówki ochrony zdrowia zostały przekształcone w samodzielne publiczne zakłady opieki zdrowotnej (SPZOZ).

Zaczęła obowiązywać zasada rozdzielenia funkcji płatnika za świadczenia zdrowotne od ich organizatora i dostawcy. Finansowanie określonego pakietu usług zdrowotnych i świadczeń przejęły nowo powołane instytucje, czyli Kasy Chorych, które w 2003 r. połączono w jedną instytucję - Narodowy Fundusz Zdrowia - centralę wraz z wojewódzkimi oddziałami NFZ.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH