14 miliardów do wydania

Większość inwestycji szpitalnych w Polsce to modernizacje z elementami rozbudowy istniejących obiektów

Projektowanie, budowa i modernizacja obiektów ochrony zdrowia - jaki jest potencjał tego rynku w Polsce? Co sprzyja jego rozwojowi, a co hamuje? Na czym polega specyfika inwestycji budowlano-modernizacyjnych w ochronie zdrowia? To główne pytania, na które starają się odpowiedzieć rozmówcy tego raportu Rynku Zdrowia.

W zgodnej opinii ekspertów, ów inwestycyjny rynek, mówiąc bardzo kolokwialnie, "nakręca" znaczny stopień zdekapitalizowania budynków. Jak znaczny? Średni poziom umorzenia księgowego majątku trwałego publicznych szpitali w Polsce sięga ok. 62%, a wartość netto majątku trwałego - 14,6 mld zł (Raport Zielona Księga II, sierpień 2008 r.). Warszawskie Centrum Postępu Techniczno-Organizacyjnego Budownictwa ocenia, że budynek, którego wartość jest umorzona w 40%, kwalifikuje się do rozległego remontu kapitalnego.

- Na odtworzenie infrastruktury w naszym systemie do 2012 r. trzeba wydać 14 mld złotych. Jeśli założyć, że szpital w naszych warunkach może istnieć maksymalnie przez 80 lat, to oznacza, iż co roku w Polsce powinno być oddawanych do użytku 10 nowych szpitali. Czy to jest realne? - pytał retorycznie podczas ubiegłorocznej konferencji Rynku Zdrowia Witold Ponikło, zastępca dyrektora Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Rydygiera w Krakowie, współautor rozdziału Zielonej Księgi dotyczącego kosztów utrzymania infrastruktury technicznej w ochronie zdrowia.

Podobnie finansowy wymiar przedsięwzięć czekających większość SPZOZ-ów postrzegają uczestnicy tego rynku, m.in. firmy wykonawcze.

- Wartość koniecznych modernizacji szpitali szacujemy na 12-14 mld zł. Założyliśmy, że istotnych inwestycji wymaga ok. 500 szpitali - mówi Zdzisław Paszkowski, prezes firmy Tehand Sp. z o.o. - Podzieliliśmy te przedsięwzięcia na bloki operacyjne, centralne sterylizatornie, diagnostykę obrazową, oddziały intensywnej terapii, SOR-y oraz oddziały łóżkowe. Praktyka pokazuje, że jeśli szpital zmodernizował już jeden oddział, to zwykle decyduje się sukcesywnie modernizować pozostałe elementy placówki, o ile tego wymagają.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH