112 będzie się zgłaszał, ale...

W planach przed piłkarskimi mistrzostwami Euro 2012 w Polsce zaplanowano zrealizowanie kilku priorytetowych projektów do realizacji, wśród których, obok autostrad i stadionów, było uruchomienie kompleksowego systemu powiadamiania ratunkowego pod numerem 112. Na kilkadziesiąt dni przed rozpoczęciem mistrzostw wiadomo, że z planów udało się zrealizować do końca jedynie budowę stadionów.

W ubiegłym roku Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji zapewniało, że według ulepszonego, zaawansowanego technologicznie systemu obsługi zgłoszeń alarmowych, wszystkie telefony z numeru 112 będą przyjmowane w jednym miejscu, a każdy obywatel UE powinien móc się porozumieć z operatorem we własnym języku.

Miał być zintegrowany

ze wszystkimi Wojewódzkimi Centrami Powiadamiania Ratunkowego w 17 wojewódzkich miastach oraz na terenie Mazowsza z dodatkowym CPR w Radomiu.

Dzisiaj już wiadomo, że choć telefony na numer 112 odbierane są nie tylko w miastach gospodarzach Euro 2012, to o w pełni funkcjonalnym - według zakładanych standardów - systemie powiadamiania ratunkowego przed Euro 2012, w jego trakcie, ani w bliższej perspektywie po, nie ma mowy.

Wśród problemów z pełnym wdrożeniem tego projektu Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji wymienia się m.in. niewystarczającą pulę środków, opóźnienia w przygotowaniu Systemu Wspomagania Dowodzenia Pogotowia Ratunkowego oraz brak właściwej koordynacji przy realizacji łączenia systemów współpracujących jednostek.

Nie wszystko dostępne

- Numer alarmowy będzie oczywiście działał, ale uruchomienie wszystkich aplikacji systemu powiadamiania ratunkowego nie jest możliwe. Częściowo na razie system też będzie oparty na łączach cyfrowych, a częściowo analogowych - stwierdza w rozmowie z Rynkiem Zdrowia Artur Koziołek, rzecznik prasowy Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji.

Według informacji uzyskanych z tym resorcie, do trzeciej dekady kwietnia 2012 r. WCPR-y uruchomione zostały zaledwie w trzech miastach - Poznaniu, Wrocławiu, Olsztynie. Kolejne będą uruchamiane sukcesywnie.

Na razie jeszcze nawet w tych działających centrach nie wszystkie funkcjonalności numeru 112 są dostępne.

- Trudno jest odpowiedzieć na pytanie, kiedy cały system powiadamiania ratunkowego będzie w pełni funkcjonalny. Zależy to od realizacji zadań, które spoczywają na wojewodach, Policji, Państwowej Straży Pożarnej oraz na Państwowym Pogotowiu Ratunkowym. Do tych ostatnich należy zintegrowanie swoich systemów z systemem WCPR - informuje Artur Koziołek.
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH