Piotr Kula, prezes PharmaExpert

Całkowita wartość rynku aptecznego w czerwcu 2008 r. wyniosła 1 877 mln zł i była wyższa o 10,9% od wartości rynku w czerwcu 2007 r.
Wartość rynku aptecznego w czerwcu była porównywalna do wyników z maja br. (zanotowano nieznaczny spadek o 0,2% wobec maja), jednak struktura udziałów poszczególnych segmentów była inna. Segment leków w sprzedaży odręcznej rozwija się dynamicznie względem analogicznych okresów ubiegłego roku, natomiast w ciągu ostatnich trzech miesięcy br. jego sprzedaż spada.
Wartość sprzedaży odręcznej w czerwcu była niższa o 4,1% od majowej. Równocześnie wzrastały wydatki pacjentów na leki refundowane. Ten segment rynku w czerwcu wzrósł o blisko 2% wobec poprzedniego miesiąca, a jego udziały były wyższe o 1,0%. Na taki trend najprawdopodobniej wpływ miały przygotowywane zmiany w wykazach leków refundowanych, które weszły w życie 16 lipca br. Porównując wartość sprzedaży w czerwcu br. z wynikami z czerwca zeszłego roku, widoczna jest wciąż utrzymująca się tendencja wzrostowa w segmencie sprzedaży odręcznej - w czerwcu br. była wyższa o 13,2%, a jej udział wynosi obecnie 31,9% całości rynku aptecznego.
Średnia cena leków była na tym samym poziomie co w maju br. (14,36 zł), natomiast nieznacznie, bo o 0,52%, wzrosły ceny w segmencie recept refundowanych.
W czerwcu br. pacjent płacił średnio 25,31 zł za jedno opakowanie leku. W porównaniu z cenami z czerwca ub.r. w segmencie recept refundowanych nastąpił wzrost o 6,6%, a w segmencie sprzedaży odręcznej o 4,80%.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH