Niemcy wciąż mają opiekę zdrowotną tak solidną, jak jeszcze niedawno futbolową reprezentację

Niemcy są przekonani, że ich system ochrony zdrowia jest najlepszy w Europie. Jest w tym chyba sporo racji, skoro kwestie dostępności świadczeń i ich poziomu prawie wcale nie są tam dyskutowane. Pewne emocje w tej krainie zdrowotnego dobrobytu wzbudziło dopiero wprowadzenie w ubiegłym roku odpłatności za wizytę u lekarza i dzień pobytu w szpitalu - 10 euro.
Wprowadzenie szerszego zakresu współpłacenia to przykry efekt wzrostu kosztów opieki zdrowotnej.
W Niemczech wydatki na zdrowie pochłaniają ponad 11 proc. PKB - najwięcej w Europie. Ten kraj ma też najwyższy udział w rynku świadczeń zdrowotnych w Unii Europejskiej - prawie 30 procent.

WSCHODNIE DYLEMATY

Czas oczekiwania na uzyskanie świadczeń medycznych nie jest monitorowany.
- To kraj, w którym niejako doktrynalnie stwierdza się, że tam nie ma problemu kolejek do świadczeń - uważa Adam Kozierkiewicz z Instytutu Zdrowia Publicznego Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego.
- Niemcy uważają, że to nie jest najważniejszy problem. Nie oznacza to jednak, że każde świadczenie jest dostępne natychmiast.
Czas między pojawieniem się wskazań a uzyskaniem świadczenia to zwykle mniej niż 30 dni.
Są rejony Niemiec, gdzie czas oczekiwania na świadczenie jest wydłużony z powodu braku kadr. Ta dolegliwość dotyczy szczególnie wschodnich landów. Paradoksalnie w ostatnich 10 latach wyraźnie poprawiono tam infrastrukturę medyczną, ale jednocześnie lekarze wyemigrowali do zachodniej części kraju, gdzie uzyskują wyższe zarobki.
W niektórych szpitalach nie brakuje pieniędzy, ale brakuje kadr.
Szczególnie chirurgów.

KAS JAK ULĘGAŁEK

Wszyscy obywatele mają obowiązek ubezpieczenia się. Mogą przebierać w ofertach kas chorych - publicznych i prywatnych - jak w ulęgałkach. Jest ich teraz około 250. Ich liczba stopniowo się zmniejsza - chodzi o obniżenie kosztów administrowania. Ale i tak jest imponująca na tle innych systemów.
Za jedno z najważniejszych osiągnięć społecznych w Niemczech uważane jest bezskładkowe ubezpieczenie członków rodziny, nie uzyskujących własnych dochodów.
Kasy GKV (państwowego ubezpieczenia społecznego) konkurują ze sobą z reguły atrakcyjnością składek, a nie ofert. Dzieje się tak dlatego, że wszystkie muszą zapewnić ten sam wysoki poziom s p o ł e c z n e g o z a b e z p i e c z e n i a .

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH