Stowarzyszenie "3majmy się razem" nagrodzone za projekt dla młodych chorych

Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem" zostało nagrodzone za projekt "Krok na przód", mający się przyczynić do aktywizacji zawodowej młodych ludzi cierpiących na zapalne choroby reumatyczne.

Nagrodę Stowarzyszenie otrzymało wraz z dwiema innymi organizacjami pacjentów, które zgłosiły projekty w II edycji konkursu "Zwyczajnie Aktywni 2014". Konkurs ma ułatwić aktywizację zawodową osobom z przewlekłymi chorobami autoimmunologicznymi, do których zalicza się m.in. reumatoidalne zapalenie stawów, nieswoiste zapalenie jelita, łuszczycę.

Celem konkursu, pod patronatem m.in. Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, jest aktywizacja zawodowa tej grupy chorych, pomoc w utrzymaniu ich dotychczasowej aktywności w pracy lub rozwijanie się w nowym kierunku zawodowym. Granty w wysokości 30 tys. zł dla każdego projektu wręczono w czwartek (6 listopada) podczas uroczystej gali w Warszawie.

Wśród laureatów konkursu znalazło się Ogólnopolskie Stowarzyszenie Młodych z Zapalnymi Chorobami Tkanki Łącznej "3majmy się razem", nagrodzone za projekt "Krok naprzód".

- W naszym projekcie "Krok naprzód" chcemy dać możliwość młodym chorym uczestniczenia w warsztatach psychologicznych. Planujemy także spotkania z doradcą zawodowym, który podpowie w praktyczny sposób, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej w celu uzyskania pracy - powiedziała wiceprezeska Stowarzyszenia Marta Kotarba-Kańczugowska.

Jak dodała, trzeci element projektu dotyczy pomocy prawnej. Młodzi chorzy reumatoidalni często nie mają świadomości praw, które im przysługują.

Wśród nagrodzonych organizacji jest też stowarzyszenie "Apetyt na życie" za projekt "Grasz o staż z pompą". Stowarzyszenie opiekuje się osobami leczonymi żywieniowo. Nagrodę zdobył także projekt "Droga do pracy bis" realizowany przez Wielkopolskie stowarzyszenie Colitis Ulcerosa i Choroby Leśniowskiego-Crohna, nakierowany na pomoc chorym ze strony specjalistów, psychologów i trenerów, a także współpracę z wojewódzkim urzędem pracy.

Konkurs "Zwyczajnie aktywni" stworzono z myślą o około 2 mln Polaków, którzy cierpią na autoagresywne, zapalne schorzenia przewlekłe. Zalicza się do nich m.in. łuszczycę, na którą w kraju choruje ok. 1 mln osób, nieswoiste zapalenie jelita, jak choroba Leśniowskiego-Crohna, czy wrzodziejące zapalenie jelita grubego, które łącznie dotykają co najmniej 50 tys. osób, a także reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) oraz inne zapalne schorzenia stawów, na które w Polsce cierpi ok. 400 tys. ludzi.

Choroby te są przeważnie diagnozowane między 20. a 50. rokiem życia, czyli u osób na początku rozwoju kariery zawodowej lub w pełni jej rozkwitu. Coraz częściej dotykają też młodzież i dzieci. W najcięższych postaciach schorzenia te mogą doprowadzić do niepełnosprawności (zwłaszcza, gdy nie są leczone lub leczy się je w niewłaściwy sposób) i często zmuszają ludzi do zmiany planów zawodowych, a nawet rezygnacji z pracy i przechodzenia na rentę.

Organizatorami projektu są m.in.: Fundacja Urszuli Jaworskiej, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Polskie Amazonki Ruch Społeczny. Więcej informacji o konkursie można przeczytać na stronie internetowej - www.zwyczajnieaktywni.pl.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH