Instytut Reumatologii ma leczyć pacjentów geriatrycznych. Oto projekt rozporządzenia

W piątek (14 listopada) Minister Zdrowia przekazał do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie reorganizacji Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie.

Rozporządzenie ma na celu reorganizację Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher w Warszawie polegającą na rozszerzeniu zakresu działania tego Instytutu oraz zmianie jego dotychczasowej nazwy.

W projekcie zaproponowano zmianę dotychczasowej nazwy Instytutu Reumatologii im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher na Narodowy Instytut Geriatrii, Reumatologii i Rehabilitacji im. prof. dr hab. med. Eleonory Reicher. Zmiana nazwy ma za zadanie odzwierciedlać zaproponowany w projekcie nowy zakres działalności Instytutu.

Jak napisano w projekcie, zmiana działalności Instytutu jest uzasadniona brakiem instytutu badawczego prowadzącego kompleksowe badania i terapię w dziedzinie geriatrii, pomimo rosnących potrzeb i wyzwań związanych z opieką nad osobami starszymi.

Zadania, jakie będą postawione przed zreorganizowanym Instytutem obejmują m. in:
• prowadzenie badań naukowych, w tym wieloośrodkowych, w obszarze gerontologii
i geriatrii, reumatologii, rehabilitacji, ortopedii i traumatologii, chorób przewlekłych
i chorób powodujących niesamodzielność, a także zdrowia publicznego;
• przygotowanie standardów i wytycznych w obszarze geriatrii, reumatologii, rehabilitacji medycznej, ortopedii i traumatologii narządów ruchu oraz chorób przewlekłych i chorób powodujących niesamodzielność
• przygotowanie dla standardów kształcenia pracowników medycznych w dziedzinach związanych z opieką nad osobami starszymi;
• kształcenie kadr medycznych w geriatrii, w tym także na obcej bazie klinicznej.

Analiza kosztów i korzyści wskazuje, że:
1. Koszty reorganizacji wiązać się będą z dostosowaniem istniejących pomieszczeń
i oddziałów do potrzeb w dziedzinie geriatrii oraz zatrudnieniem nowych specjalistów klinicznych w dziedzinie geriatrii w miejsce obecnych specjalistów w dziedzinie ortopedii i traumatologii (szacowany wzrost zatrudnienia o około 5-8 etatów).
2. Rozszerzenie działalności o dziedzinę geriatrii i dziedziny pokrewne spowoduje zwiększenie liczby pacjentów i przychodów z tej działalności (m.in. z Narodowego Funduszu Zdrowia).
3. Rozważana jest zmiana lokalizacji komórki organizacyjnej pod nazwą Ośrodek Terapii Biologicznej w obrębie Instytutu, co umożliwi zwiększenie liczby pacjentów leczonych biologicznie w programach lekowych, efektem czego planowane jest zwiększenie przychodów Instytutu.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH