Dostępność do leczenia biologicznego w reumatologii - jaka jest aktualnie?

Liczba chorych leczonych biologicznie w Polsce wzrasta, jednak zapisy programów terapeutycznych wymagające całkowitego odstawienia leku po uzyskaniu remisji powodują, że u wielu pacjentów uzyskany efekt terapeutyczny jest niweczony - twierdzi prof. Piotr Wiland, kierownik Katedry i Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu*.

Jak wynika z danych podawanych przez Zespół Koordynacyjny ds. Leczenia Biologicznego Chorób Reumatycznych liczba chorych poddanych takiemu leczeniu rośnie. W listopadzie 2011 r. leczeniu biologiczne prowadzono u 3 223 chorych (RZS, MIZS, ZZSK), w październiku 2012 r. - u 3 859 chorych (RZS, MIZS, ZZSK, ŁZS), w listopadzie 2013 r. - u 4 749 chorych, w lipcu 2014 r. - u 5 200 chorych.

Nie wszystkie leki są w programach
Z danych europejskich wynika jednak, że w Polsce leczonych lekami biologicznymi w reumatoidalnym zapaleniu stawów jest około 1-2 proc. pacjentów, w Czechach i na Węgrzech 3-5 proc., w największych krajach UE - średnio 11 proc, w przodującej pod tym względem Norwegii około 30 proc,

Jak przypomina profesor Piotr Wiland, w kraju dotąd nie wszystkie leki zarejestrowane w Europie są ujęte w programach terapeutycznych w chorobach reumatycznych, np.:

• Abatacept (Orencia) - zaaprobowany w Europie w 2007 r. w leczeniu RZS i MIZS wciąż nie jest dostępny w programach terapeutycznych (uzyskał pozytywną opinię AOTM, trwają procedury wdrażania do programów terapeutycznych);
• Tocilizumab - jest stosowany w leczeniu RZS, ale nie układowego MIZS;
Mabthera (rituximab)
- jest ujęty w programach terapeutycznych leczenia RZS, trwają procedury wprowadzenia do programu leczenia ziarniniakowatego zapalenia naczyń.

Zdaniem prof. Piotra Wilanda pewną nadzieją na zwiększenie liczby pacjentów reumatoidalnych, którym podawane są leki biologiczne mogą okazać się oszczędności wynikające z wprowadzenia w reumatologii leków biopodobnych.

Jak zmieniać system

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH