Wtorek, 21 października 2014 

Polska, IB/Rynek Zdrowia | 05-05-2009 11:24

Gdańsk: szpital na Zaspie inwestuje w rezonans magnetyczny Radiologia

Szpital Specjalistyczny św. Wojciecha na gdańskiej Zaspie kupi rezonans magnetyczny. Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego, organ założcielski lecznicy, zgodził się już na zakup urządzenia o wartości około 3,5 mln zł. W całym regionie będzie ich obecnie sześć. Choć nie zaspokoi to rosnącego zapotrzebowania, kolejki do badań powinny być krótsze.

- Lada dzień ogłosimy przetarg - mówi dziennikowi Polska Krystyna Grzenia, dyrektor szpitala na Zaspie. - Najpóźniej jesienią rozpoczniemy badania.

Obecnie na Pomorzu na badanie rezonansem magnetycznym finansowane przez NFZ czeka się 5-6 miesięcy. Eksperci nie ukrywają, że takie terminy są nie do przyjęcia: pacjent albo zapomni w tym czasie o badaniu albo wyzdrowieje albo umrze... Może, naturalnie, sięgnąć do własnej kieszeni i - nie licząc na Fundusz - zapłacić sam. Jednak wydatek rzędu 500-600 zł przerasta możliwości wielu chorych - konstatuje gazeta.

Problem długiego oczekiwania na badanie dotyczy nie tylko pacjentów ambulatoryjnych, ale także tych hospitalizowanych. Jeśli chory leżący na oddziale neurologii szpitala na Zaspie ma szansę na rezonans za dziesięć dni, wiadomo, że w przypadku udaru mózgu na wdrożenie nowoczesnego leczenia będzie za późno.

W Trójmieście, oprócz Akademickiego Centrum Klinicznego, rezonansem dysponują tylko trzy szpitale - Wojewódzki w Gdańsku, Morski w Gdyni-Redłowie oraz 7 Szpital Marynarki Wojennej. Poza Trójmiastem urządzenia tego typu pracują tylko w szpitalu w Chojnicach, Starogardzie Gdańskim oraz NZOZ Salus w Słupsku.

Szpital na Zaspie na zgodę organu założycielskiego na zakup rezonansu czekał długo. Decyzja zapadła dopiero wówczas, gdy lecznica przekonała urząd marszałkowski, że jest w stanie samodzielnie spłacić kredyt.

- Potrzeby inwestycyjne pomorskich szpitali marszałkowskich są olbrzymie: to kwota, lekko licząc, 500 mln zł - oceniał w rozmowie z portalem rynek zdrowia.pl Maciej Łukowicz, dyrektor Departamentu Zdrowia UMWP. - Jednocześnie zadłużenie tych placówek wynosi 485 mln zł. Dlatego planujemy konsolidację zarządzania naszymi lecznicami, która powinna przynieść spore oszczędności. W wielu grupach kosztowych mogą one osiągnąć, jak wynika z szacunków, poziom około 20 proc. Dla pomorskich szpitali byłby to poważny zastrzyk finansowy. Na razie sytuacja jest jednak trudna.

Problemy z dostępnością do badań rezonansem magnetycznym mają także inne województwa.

- W Małopolsce przeważają urządzenia niskopolowe, na których pacjenci nie chcą się badać - wyjaśniał portalowi rynekzdrowia.pl prof. Andrzej Urbanik, małopolski konsultant wojewódzki ds. radiologii i diagnostyki obrazowej. - Tymczasem liczba skierowań jest coraz większa. Rosną także oczekiwania chorych, którzy liczą na diagnostykę z zastosowaniem wysokopolowego rezonansu magnetycznego. A tych urządzeń w regionie nie ma zbyt wiele.

  • Rezonans za pieniądze
    Pani Dyrektor jak się pani nie wstydzi szbko zrobic gabinety na rezonans magnetyczny za pieniążki które miały byc na podniesienie pensji pan sanitariuszek wszyscy dostali tylko nie te panie które tak cieżko tam pracuja za te marne grosze wy sobie to podnosicie pęnsje a tym biedakom to kazecie byc cicho i zastraszacie je wstyt tak postępować z ludzmi i oszukiwac je gdzie jest NIK.

    ~Madzia, 2009-12-01

DODAJ KOMENTARZ

SUBSKRYBUJ WIADOMOŚCI RYNKU ZDROWIA

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl
prosto do Twojej skrzynki pocztowej

Rynek Zdrowia: polub nas na Facebooku


Rynek Zdrowia: dołącz do nas na Google+


Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze


RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

NAPISZ DO NAS

Mieli zbudować szpital, zbudowali model finasowania PPP

Firma Warbud nie zbuduje w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego (PPP) pawilonu szpitalnego w Łańcucie. O powodach rezygnacji z budowy oraz o przyszłości PPP w sektorze ochrony zdrowia rozmawiamy z Mirosławem Józefczukiem*, członkiem zarządu Warbudu.

POLECAMY W SERWISACH