Kraków: w sobotę piknik rodzinny w szpitalu psychiatrycznym Organizujemy piknik rodzinny, żeby pokazać, że jest szpital psychiatryczny, to miejsce bezpieczne. Fot. Flickr/waferboard CC BY 2.0 (zdj. ilustracyjne)

Obchodzący 100-lecie działalności Szpital Specjalistyczny im. J. Babińskiego w Krakowie-Kobierzynie, w którym leczone są osoby ze schorzeniami psychicznymi, organizuje piknik rodzinny. Chcemy zmienić stereotyp i pokazać prawdziwe oblicze tego miejsca - mówił PAP rzecznik prasowy placówki Maciej Bóbr.

Szpitale psychiatryczne są postrzegane jako miejsca odizolowane od świata, do których lepiej nie trafić. - Organizujemy piknik rodzinny, żeby pokazać, że jest to miejsce bezpieczne i - co bardzo ważne - placówka, w której wiele osób może uzyskać pomoc i wsparcie psychologiczne, m.in. w walce z zaburzeniami psychicznymi i uzależnieniami - podkreślił Maciej Bóbr.

- W Kobierzynie, ale nie tylko tu, znajdują się poradnie, bo staramy się, by być najbliżej osoby potrzebującej pomocy i wsparcia, także tych, których dotyka np. smutek - początek depresji. Właśnie rusza organizowany przez szpital już po raz piąty program profilaktyczny adresowany do osób zdrowych +Wyprzedzić smutek+, który ma nas, zdrowych ustrzec przed depresją, pomóc określić, co powoduje, że utraciliśmy radość i energię oraz jak temu zaradzić - powiedział Bóbr.

Atutem szpitala w Krakowie-Kobierzynie jest to, że powstał on w oparciu o koncepcję samowystarczalnego miasta-ogrodu i do dziś działa na terenie zabytkowego, rozległego parku.

Piknik rozpocznie się w sobotę o godz. 10. Zaplanowano m.in. warsztaty garncarskie, ceramiczne, plastyczne i florystyczne. Będzie także gra terenowa dla całych rodzin, organizowana przy współpracy z ZHP, a ratownicy medyczni, korzystając z fantomu, będą uczyć zasad udzielania pierwszej pomocy.

W budynku szpitalnego teatru zaplanowano m.in. projekcję filmu dokumentalnego o historii szpitala zrealizowanego z okazji stulecia i sfinansowanego w ramach programu Filmoteka Małopolska (godz. 10.15, 12.30, 14.30), spotkanie z Krystyna Rożnowską autorką książki "Można oszaleć. Osobliwy świat szpitala psychiatrycznego" i występ dr. Wojciecha Korzeniowskiego, uzdolnionego muzycznie lekarza psychiatry, uczestnika telewizyjnego "Idola".

Na stoiskach gastronomicznych będzie można kupić m.in. legendarną kobierzyńską szarlotkę.

Szpital jest dostępny dla osób z zewnątrz także na co dzień. W budynku Interdyscyplinarnego Centrum Terapii można obejrzeć wystawę prac pacjentów szpitala, kupić zrobione przez nich przedmioty (ceramikę, biżuterię, kartki świąteczne), zwiedzić wystawę "Uważaj na głowę", a także skorzystać z usług pracowni florystycznej oraz z możliwości taniej oprawy obrazów.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH