We wrześniu 2007 r. pielęgniarka stacji dializ w Kaliszu i jej ordynator zostali skazani na kary 3 lat i 2,5 roku więzienia. Prokuratura zarzucała im sprowadzenie niebezpieczeństwa zagrożenia epidemiologicznego dla wielu osób. Sąd Okręgowy w Kaliszu zdecydował także, że oboje nie mogą wykonywać swoich zawodów przez siedem lat.

Do zakażeń dochodziło od grudnia 2005 roku do lipca 2006 r. W postępowaniu przygotowawczym śledczy uznali, że pielęgniarka wykonywała zabiegi dializ bez użycia jednorazowych rękawiczek i ponownie wpuszczała krew po badaniach do krwioobiegu chorych oraz nie wymieniała rurek kapilarnych w jonometrze. Ordynatora oskarżono o podobne czyny, będące rezultatem braku nadzoru nad personelem.

Po odwołaniu się oskarżonych, łódzki Sąd Apelacyjny uchylił w części wyrok i orzekł, że sprawa ma być rozpatrzona przez kaliski sąd ponownie. Sąd Apelacyjny podzielił wątpliwości obrony, która zwracała uwagę, że w pierwszej instancji sąd oparł się jedynie na opinii jednego biegłego. Aby wydawać końcowy wyrok - to zdaniem obrony - było zbyt mało.

Sąd Apelacyjny przyznał, że dopuszczenie do rozprawy kolejnego biegłego, tym razem epidemiologa, o którego wnioskowała obrona, mogło dać odpowiedzi na szereg wątpliwości co do sposobu szerzenia się choroby, dać odpowiedź, dlaczego to było zakażenie tylko żółtaczką typu C. Nie kwestionował jednocześnie tego, iż w stacji dializ były uchybienia związane z nieprzestrzeganiem zasad higieny i aseptyki.

W maju ubiegłego roku SO powołał dwóch biegłych z zakresu wirusologii, których opinia ma pomóc w wyjaśnieniu wątpliwości obrony. Ponowny proces w sprawie zakażeń rozpocznie się 10 lutego i potrwa trzy dni - poinformowała PAP pełnomocnik Sądu Okręgowego ds. kontaktów z mediami, Anna Miklas.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH