Znowu zwłoka ws. zwrotu kosztów leczenia za granicą? Fot. Archiwum

Rząd szuka kruczków prawnych, aby opóźnić zwrot kosztów leczenia za granicą. Niewykluczone, że wypłaty zagwarantowane w ustawie o leczeniu transgranicznym, którą ma wejść w życie w połowie listopada, ruszą dopiero w przyszłym roku.

Do takich wniosków dochodzi Dziennik Gazeta Prawna. Wyjaśnia, że co prawda Fundusz ma pieniądze na ten cel, ale nie wypłaci ani złotówki bez akceptacji ministra finansów. Żeby było to możliwe, trzeba będzie zmienić plan finansowy NFZ na ten rok i kolejny.

Biuro prasowe NFZ nie wskazuje konkretnego terminu realizacji wniosków o zwrot kosztów. ”Według naszych wyliczeń tegoroczna rezerwa może być najwcześniej uruchomiona w drugiej połowie grudnia, czyli w okresie świątecznym. Zaś na początku roku wypłaty zostaną wstrzymane do czasu kolejnej zmiany planu finansowego” - twierdzi DGP.

Konieczność znowelizowania przez ministra finansów rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad prowadzenia gospodarki finansowej NFZ, który zawiera wzór planu finansowego Funduszu, to jedna z kilku biurokratycznych barier. Jest jeszcze jeden warunek rozpoczęcia refundacji kosztów pacjentom. Minister zdrowia musi wydać rozporządzenie w sprawie wzoru wniosku o zwrot kosztów leczenia za granicą. Resort przygotował jego projekt, ale wciąż trwają prace nad nim - dokumentem zajmuje się Rządowe Centrum Legislacyjne, które nie jest na razie w stanie wskazać terminu jego wejścia w życie.

Tymczasem na rozpoczęcie wypłat pilnie czekają pacjenci, którzy już skorzystali z leczenia za granicą na podstawie samej dyrektywy (umożliwia chorym z całej UE swobodne leczenie na terenie Wspólnoty, obowiązuje od 25 października 2013 r.). Liczą na to, że NFZ zwróci im prawie 2,4 mln zł, które wydali za granicą. Do NFZ od 25 października 2013 r. wpłynęło 119 wniosków w tej sprawie. Fundusz zwracał je zainteresowanym bez oceny ich zasadności. Na podstawie ustawy transgranicznej pacjenci będą musieli złożyć je ponownie, a NFZ zapowiada ich dokładną weryfikację.

Jak podkreśla Sylwia Wądrzyk z biura prasowego NFZ, pacjenci muszą spełniać wszystkie warunki zwrotu kosztów świadczeń transgranicznych z wyjątkiem jednego. Ustawodawca odstąpił od wymogu uzyskania uprzedniej zgody dyrektora oddziału wojewódzkiego Funduszu na świadczenia, które zgodnie z wykazem ministra zdrowia będą jej wymagały.

Przypomnijmy, że rząd był już wielokrotnie krytykowane za opóźnia we wdrażaniu dyrektywy. Prof. Irena Lipowicz, Rzecznik Praw Obywatelskich, stwierdziła, że opóźniając wdrożenie dyrektywy transgranicznej minister Bartosz Arłukowicz "dziecinnie wierzy, że broni pieniędzy państwa".

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH