Zmienił obywatelstwo, stracił prawo do zawodu lekarza Fot. archiwum

Dr Leszek Zając, który w 1980 r. wyjechał do Szwajcarii, gdzie bez przerwy pracował jako lekarz, nie może leczyć polskich pacjentów. Po jego powrocie do kraju okazało się, że wraz ze zmianą obywatelstwa stracił uprawnienia do zawodu lekarza w kraju.

Dr Zając jest doświadczonym internistą. W Polsce to dziedzina deficytowa, dlatego lekarz był przekonany, że po swoim powrocie do kraju bez problemu będzie mógł zasilić szeregi tych specjalistów. Okazuje się jednak, że pomimo swojego 30-letniego doświadczenia w zawodzie, w naszym kraju nie jest uprawniony do jego dalszego wykonywania. 

Jak wynika z przepisów warunkiem bezwzględnie koniecznym do uzyskania wpisu na listę członków okręgowej izby lekarskiej oraz do okręgowego rejestru lekarzy, jak również do wydania dokumentu „prawa wykonywania zawodu lekarza” jest posiadanie przez wnioskodawcę prawa wykonywania zawodu lekarza.

Tak poinformowano go w Okręgowej Izbie Lekarskiej w Szczecinie. OIL wyjaśnia, że doktor utracił prawo wykonywania zawodu z dniem utraty obywatelstwa polskiego na podstawie ustawy z 1996 roku o zawodach lekarza i lekarza dentysty. Zgodnie z tym, prawo wykonywania zawodu lekarz traci z mocy prawa w razie utraty obywatelstwa polskiego.

Leszek Zając wystąpił do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych o przywrócenie obywatelstwa. I tak się stało, co jednak nie pomogło w odzyskaniu prawa do zawodu.

Więcej: www.gs24.pl

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH