Zmiany w wynagradzaniu biegłych z zakresu medycyny konieczne: sądom grozi paraliż

Zdaniem ekspertów, bez zmian w systemie wynagradzania lekarzy współpracujących z sądami i komisjami wojewódzkimi, sądom i komisjom grozi paraliż. Spraw z zakresu medycyny pojawia się w nich coraz więcej, podczas gdy biegłych jest coraz mniej.

Sąd Okręgowy w Warszawie korzysta z opinii 112 biegłych w różnych specjalnościach, ale jest ich, biorąc pod uwagę potrzeby, co najmniej o 80 za mało. W Krakowie brakuje biegłych z zakresu 11 specjalności, a w Gdańsku - z 22 - informuje Dziennik Gazeta Prawna.

Dlatego w niektórych sprawach sądy na ekspertyzy lekarzy czekają rok, dwa lata i dłużej. Portal rynekzdrowia.pl jako przykład podawał pismo sądu ze stycznia br. skierowane do Kancelarii Budzowska, Fiutowski & Partnerzy - Radcowie Prawni, w którym podano osiem przykładów odmowy sporządzenia opinii przez zakłady medycyny sądowej przy wyższych uczelniach. Informują one np., iż w ogóle nie wykonują takich ekspertyz, nie mają odpowiednich specjalistów, ewentualnie są w trakcie remontu.

Czytaj też. Biegli sądowi z zakresu medycyny: te stawki nas nie zadowalają

Rozporządzenie ministra sprawiedliwości określa maksymalną stawkę za sporządzenie opinii medycznej, bez względu na to, ile czasu lekarz poświęcił na jej przygotowanie. Wynagrodzenia pozostałych biegłych sądowych wylicza się z kolei według stawki godzinowej, uwzględniającej rzeczywisty nakład pracy. Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 9 maja 2012 r. uznał takie różnicowanie wynagrodzeń biegłych sądowych za niekonstytucyjne.

Minister sprawiedliwości przygotował dwa projekty rozporządzeń: w sprawie określenia stawek wynagrodzenia biegłych, taryf zryczałtowanych oraz sposobu dokumentowania wydatków niezbędnych do wydania opinii w postępowaniu karnym oraz w postępowaniu cywilnym. Są one obecnie poddawane konsultacjom społecznym.

Zgodnie z tymi projektami, biegły sądowy z zakresu medycyny będzie miał możliwość wyboru metody obliczenia swojego wynagrodzenia: według taryfy zryczałtowanej lub stawki godzinowej.

Czytaj też. Zdarzenia medyczne: RPP chce, aby roszczenia pacjentów nie dotyczyły tylko szpitali

Zdaniem niektórych ekspertów, zmian w sposobie wynagradzania biegłych lekarzy powinien dokonać także resort zdrowia ponieważ wojewódzkie komisje ds. orzekania o zdarzeniach medycznych, które mają być "szybką ścieżką" w dochodzeniu roszczeń pacjentów w sprawach zdarzeń medycznych, także korzystają z opinii biegłych.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH