Zmiany w ubezpieczeniach OC dla lekarzy Każdy lekarz musi liczyć się z roszczeniami pacjentów, stąd obowiązkowe ubezpieczenie OC.

Nowa Ustawa o izbach lekarskich nakłada na lekarzy wykonujących zawód w Polsce obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej.

16 grudnia 2009 roku Prezydent podpisał nową Ustawę o izbach lekarskich. Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2010 r. zastępując obowiązującą dotychczas ustawę z 17 maja 1989 roku.

Nowa Ustawa o izbach lekarskich nakłada na lekarzy wykonujących zawód w Polsce obowiązek ubezpieczenia się od odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przy wykonywaniu zawodu – przypominają prawnicy z kancelarii Lovells.

Do tej pory, obowiązek posiadania ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej dotyczył jedynie lekarzy, którzy posiadali kontrakt z SP ZOZ (byli przyjmującymi zamówienie na świadczenie zdrowotne) bądź bezpośredni kontrakt z NFZ.

Przyjęta Ustawa o izbach lekarskich rozszerza wymóg posiadania ubezpieczenia obowiązkowego OC. Od nowego roku obowiązek ten dotyczyć będzie lekarzy, którzy zarówno wykonują zawód w zakładach opieki zdrowotnej jak i w ramach indywidualnej praktyki lekarskiej, indywidualnej specjalistycznej praktyki lekarskiej lub grupowej praktyki lekarskiej.

Obowiązek posiadania omawianego ubezpieczenia dotyczyć będzie lekarzy wykonujących zawód we wszelkiego rodzaju placówkach medycznych działających w ramach prywatnego systemu opieki zdrowotnej, które świadczą usługi dla osób prywatnych jak i dla firm (bez pacjentów z NFZ). Do kategorii placówek, w których wymagane będzie obowiązkowe ubezpieczenie OC należeć będą także niepubliczne zakłady opieki zdrowotnej.

Szczegółowy zakres nowego ubezpieczenia obowiązkowego, termin powstania obowiązku ubezpieczenia oraz minimalną sumę gwarancyjną ustali w odpowiednim rozporządzeniu Minister Finansów w porozumieniu z Ministrem Zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Lekarskiej.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH