Zmiany w ratownictwie medycznym po pierwszym czytaniu w komisji

Pilny rządowy projekt ustawy dotyczący funkcjonowania ratownictwa medycznego jest już po pierwszym czytaniu w sejmowej komisji zdrowia.

Projekt nowelizacji przewiduje m.in., że do końca 2012 r. w zespole ratownictwa medycznego nadal będzie mógł pracować lekarz każdej specjalności, a w latach 2013-2020 – jedynie lekarz po drugim roku specjalizacji w określonej dziedzinie, m.in. medycyny ratunkowej, anestezjologii i intensywnej terapii, chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej, chirurgii dziecięcej, ortopedii i traumatologii narządu ruchu czy pediatrii.

W myśl projektowanej regulacji, po 2020 r. do zespołu ratownictwa medycznego będzie mógł trafić tylko lekarz specjalista z medycyny ratunkowej oraz lekarz po drugim roku specjalizacji w tej dziedzinie.

W projekcie noweli doprecyzowano, że zadania wykonywane przez dyspozytora medycznego są świadczeniami zdrowotnymi. Dzięki temu lekarz, pielęgniarka lub ratownik pracujący na tym stanowisku nie traciłby uprawnień wykonywania zawodu medycznego.

Inicjatorzy zmian wskazywali w czwartek (7 października) na posiedzeniu komisji także na to, że regulacja ma na celu uporządkowanie zasad podpisywania umów na zadania zespołów ratownictwa medycznego. Podnosili również, że umożliwienie kontraktowania na okres dłuższy niż trzy lata ustabilizuje sytuację, dzięki unikaniu ciągłego konkursu ofert.

Zgodnie z projektem, od 1 lipca 2011 r. miałyby być utworzone nowe wojewódzkie plany działania systemu ratownictwa i zawarte nowe umowy. Przedłożony przez ministra zdrowia pilny projekt ustawy o zmianie ustawy o Państwowym Ratownictwie Medycznym oraz niektórych innych ustaw rząd przyjął 28 września.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH