Zmiany w nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej

Rada Ministrów zajmie się zmianami dotyczącymi kontraktowania przez NFZ świadczeń z zakresu nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej.

Stały Komitet Rady Ministrów rozpatrzy w czwartek (26 listopada) wydzieloną część projektu ustawy o zmianie ustawy o oświadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Rozpatrywana część projektu przewiduje odrębne kontraktowanie przez płatnika nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej. Według resortu zdrowia nie spowoduje to uszczuplenia budżetu NFZ, ponieważ pieniądze zostaną przesunięte z podstawowej opieki zdrowotnej, która dotychczas świadczyła te usługi w ramach swojego kontraktu.

„Projektowane przepisy mają na celu wprowadzenie czytelnego modelu organizacji udzielania świadczeń opieki zdrowotnej świadczeniobiorcy, poprzez wyraźne określenie, iż świadczenia pomocy doraźnej są świadczeniami z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej udzielanymi przez świadczeniodawców poza godzinami pracy określonymi w umowach o udzielanie świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej, w szczególności w dni wolne od pracy i w święta oraz udzielane w przypadku nagłego zachorowania lub nagłego pogorszenia stanu zdrowia świadczeniobiorcy, które nie jest stanem nagłym” – podaje resort zdrowia.

„Jak wynika z kilkuletnich doświadczeń funkcjonowania nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej i pielęgniarskiej w ramach umów zawieranych z Narodowym Funduszem Zdrowia w rodzaju podstawowa opieka zdrowotna, świadczeniodawcy pomimo zawartych umów nie realizują w stopniu zadawalającym świadczeń w przedmiotowym zakresie” – napisano w uzasadnieniu projektu.

Więcej na stronie Ministerstwa Zdrowia: http://www.mz.gov.pl/wwwfiles/ma_struktura/docs/ustawa_pomoc_25112009.pdf

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH