Zmiany prawne przywracają darowizny dla szpitali

- Możliwe będzie przekazywanie darowizn szpitalom przez firmy farmaceutyczne - ocenia mec. Paulina Knapik-Kieszkowska z kancelarii Baker McKenzie. W ramach prac nad nowelizacją ustawy o działalności leczniczej Sejm zmienił bowiem zapisy art. 49 ustawy refundacyjnej, zawężając podmiotowy i przedmiotowy zakres tej regulacji.

Zmiany art. 49 ust. 1 ustawy refundacyjnej polegają na pojawieniu się zapisu, iż zakazane są świadczenia niezwiązane z celem umowy, a nie każde świadczenie wzajemne, jak to było dotychczas, co znacznie zawęża zakres zakazu.

Jednocześnie jednak usunięto z zapisu o sankcji słowo "istotne" w odniesieniu do zakazanych niejednolitych warunków, co wydaje się poszerzać zakres sankcji z art. 52 ustawy o refundacji leków. Zmiany tego przepisu są więc niekonsekwentne i mają przeciwstawne wektory.

Zmiany dokonane w art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej są korzystne, ponieważ zakres podmiotowy "dawcy" jest zawężony do wytwórcy i hurtownika, co zwalnia z tego zakresu podmioty odpowiedzialne i inne osoby prawne, np. fundacje. Zawężony został także zakres podmiotowy "biorcy".

To oznacza, że działania skierowane do świadczeniodawców (szpitali) nie są zachętami w rozumieniu tego przepisu (np. darowizny). Także działania między przedsiębiorcami przestały był rozumiane jako zachęta.

Po drugie, pozytywną zmianą jest wykreślenie z listy działań zakazanych niedookreślonego pojęcia "ułatwienia" oraz wyłączenie z zakresu art. 49 ust. 3 porozumień podziału ryzyka.

Mimo tych pozytywnych zawężeń zakresu zakazu zachęt oba przepisy tj. art. 49 ust. 1 i ust. 3 pozostają niejasne i budzą zastrzeżenia konstytucyjne. Nadal także w zakresie tej regulacji znajdują się "zachęty" skierowane do lekarzy, podczas gdy niektóre z takich zachęt (sponsoring kongresów, gadżety) to dozwolona reklama.

Mimo braku jasnego wyłączenia tych działań z art. 49 ustawy refundacyjnej, aktualna jest interpretacja (potwierdzona przez Głównego Inspektora Farmaceutycznego), że działania reklamowe dozwolone w świetle Prawa farmaceutycznego nie stanowią zakazanej zachęty.

Podobał się artykuł? Podziel się!

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH