Zmiany dotyczące czasu pracy niepełnosprawnych

Od czwartku (10 lipca) zaczną obowiązywać zmiany dotyczące czasu pracy osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. Wraca reguła, że z mocy prawa, bez żadnych dodatkowych zaświadczeń lekarskich, pracują oni nie dłużej niż 7 godzin dziennie i 35 tygodniowo.

Zmiana ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego, zgodnie z którym 10 lipca 2014 r. traci moc obowiązujący od 1 stycznia 2012 r. niekonstytucyjny przepis ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Uzależniał on stosowanie skróconego czasu pracy osób znacznie i umiarkowanie niepełnosprawnych od uzyskania zaświadczenia lekarskiego.

Według Biura Pełnomocnika Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych oznacza to, że od czwartku wraca stan prawny, obowiązujący przed 1 stycznia 2012 r., kiedy to czas pracy osoby niepełnosprawnej w stopniu znacznym i umiarkowanym z mocy prawa nie mógł przekroczyć 7 godzin na dobę i 35 godzin w tygodniu. Oznacza to, że pracownicy ci nie będą już musieli dokonywać specjalnych badan i przedkładać zaświadczeń o celowości stosowania krótszego czasu pracy.

Zaświadczenia przedłożone, które nie wygasły ze względu na upływ terminu obowiązywania w nich wskazany, przestaną wywierać skutki prawne.

Biuro pełnomocnika podkreśla, że od 10 lipca osoby niepełnosprawne mogą korzystać z siedmiogodzinnego czasu pracy bez wymogu uzyskiwania zaświadczeń lekarskich, mimo że w tym dniu nie wejdzie jeszcze w życie rządowa nowelizacja ustawy, realizująca wyrok TK.

Ustawę w trybie pilnym uchwalono 10 czerwca, a 20 czerwca podpisał ją prezydent. 1 lipca ustawa została opublikowana w Dzienniku Ustaw i zgodnie z postanowieniem parlamentu nowela wejdzie w życie po upływie 14 dni od jej ogłoszenia, a więc 16 lipca 2014 r.

Rządowa nowelizacja stanowiąca wprost wykonanie wyroku Trybunału Konstytucyjnego nie dokonuje innych zmian w zakresie czasu pracy osób niepełnosprawnych.

Niepełnosprawnych pracowników nadal dotyczyć będzie zakaz pracy w porze nocnej i w godzinach nadliczbowych (poza wskazanymi w ustawie wyjątkami).
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH