Ziobro: marihuana może być używana medycznie, ale generalnie to narkotyk Minister Ziobro: - Marihuana, podobnie jak morfina może być używana do celów medycznych, ale generalnie to jest narkotyk, który szkodzi. To jest trucizna. Fot. archiwum

Marihuana, podobnie jak morfina, może być używana do celów medycznych, ale generalnie to jest narkotyk, który szkodzi - mówił w piątek (7 lipca) w Sejmie minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro przed głosowaniem nad poprawką Senatu do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.

Sejm poparł - zaproponowaną przez Senat - poprawkę, by z grona lekarzy, którzy będą mogli wystawiać recepty na preparaty z konopi wyłączyć lekarzy weterynarii, a ustawa trafi na biurko prezydenta.

- Rozumiejąc potrzebę tych rodzin, których dzieci cierpią np. na padaczkę lekooporną czy innych bardzo bolesnych, dolegliwych chorób, na które współczesna medycyna nie znalazła skutecznego antidotum, jestem gotów poprzeć i popieram to rozwiązanie, w sytuacji (...), że w przyszłości żaden minister zdrowia nie będzie starał się złagodzić rygory dostępu do tego narkotyku dla innych osób niż te, które bezwzględnie tego środka potrzebują - powiedział Ziobro.

- Marihuana, podobnie jak morfina może być używana do celów medycznych, ale generalnie to jest narkotyk, który szkodzi. To jest trucizna i o tym trzeba głośno mówić - dodał minister.

Ziobro podał przykłady spraw kryminalnych, gdzie osoby, które dopuściły się zabójstw, były pod wpływem marihuany.

- Są setki spraw, przestępstw popełnianych pod wpływem marihuany. Popierając więc rozwiązanie, które pozwala sięgać po marihuanę w sprawach leczniczych, trzeba jasno powiedzieć, że wszelkie narkotyki są złem - powiedział Ziobro.

- Uchwalając tę ustawę, szanując cierpienie osób, dla których ta marihuana jest nadzieją, musimy bardzo głośno powiedzieć, że marihuana generalnie jest narkotykiem. Niesie ze sobą zło i śmierć - dodał minister.

Chodzi o nowelizację ustaw: o przeciwdziałaniu narkomanii oraz o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych.

Ustawa, która teraz trafi do prezydenta, zakłada, że preparaty z konopi będą mogły być wytwarzane w aptekach na podstawie recepty od lekarza; surowiec ma być sprowadzany z zagranicy. Pacjenci mają mieć ułatwiony dostęp do bezpiecznej terapii w leczeniu objawów niektórych chorób, m.in. przewlekłego bólu, nudności i wymiotów wywołanych chemioterapią, spastyczności w stwardnieniu rozsianym oraz lekoopornej padaczki.

Ministerstwo Zdrowia zapowiada, że będzie się przyglądało, jakie jest zapotrzebowanie na susz. Zastępca przewodniczącego sejmowej komisji zdrowia Tomasz Latos (PiS) także mówił, że komisja będzie przyglądać się funkcjonowaniu ustawy.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH