Zgierz: dyskusyjna uchwała o dopalaczach nie przejdzie?

Najpóźniej do 6 sierpnia wojewoda łódzki prawdopodobnie uzna, że radni ze Zgierza podjęli uchwałę zakazującą wytwarzania, wprowadzania do obrotu i posiadania dopalaczy niezgodnie z prawem.

Anna Parzyjagła z biura prasowego łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego powiedziała portalowi rynekzdrowia.pl, że po otrzymaniu pełnej dokumentacji dotyczącej tej sprawy prawnicy przeanalizują zgodność uchwały z prawem. Dodała, że odpowiedź wojewody będzie znana przed 6 sierpnia.

W dokumencie Rady czytamy, że „rosnąca w szybkim tempie na terenie gminy miasta Zgierz liczba sklepów oferujących tzw. dopalacze, skłania do wprowadzenia przepisów porządkowych zakazujących wytwarzania, wprowadzania do obrotu i posiadania tych alternatywnych narkotyków, w celu przeciwdziałania zagrożeniu zdrowia i porządku publicznego”.

Uchwałę przyjęto jednomyślnie 29 czerwca br., mimo negatywnej opinii komisji statutowo-prawnej. Wskazano w niej na niezgodność uchwały z obowiązującym prawem i brak opinii radcy prawnego. Prezydent Zgierza Jerzy Sokół wyraził jednak solidarność ze stanowiskiem radnych i na sesji powiedział:

„Jako mieszkaniec Zgierza chciałbym po prostu zamknąć punkty sprzedaży, zabronić promocji smartszopów i reklamowania ich oferty. Jako prezydent tego miasta – działając zgodnie z obowiązującym prawem – mogę jedynie wyrazić stanowcze „nie” dopalaczom i przyłączyć się do protestu wobec tworzenia tego typu sklepów”.

Jeśli wojewoda zakwestionuje uchwałę (postanowienie nadzorcze ma wydać w tym tygodniu), radni ze Zgierza gotowi są bronić jej w sądzie. Zapowiadali to na sesji. Mieli świadomość braku podstaw prawnych dla wspomnianej uchwały. Ich celem było jednak zainicjowanie dyskusji na temat szkodliwości dopalaczy.

Przypomnijmy, że w łódzkim Urzędzie Miasta, z udziałem  ministra sprawiedliwości Krzysztofa Kwiatkowskiego, odbyła się konferencja pod hasłem „Tylko słabi gracze biorą dopalacze”. Uczestniczyli w niej prezydenci i burmistrzowie miast z regionu łódzkiego, a także z przedstawicielami policji i urzędów skarbowych.
 Minister omówił działania interwencyjne, prawne i w zakresie monitorowania nowych substancji pod kątem ich szkodliwości. Samorządowcy uznali je za „niewystarczające i wysoce niezadowalające.”
 
Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH