Zespół bioetyków Episkopatu: nie zmuszać lekarzy do postępowania niezgodnego z sumieniem

Lekarz ze względu na klauzulę sumienia ma prawo odmówić wystawienia zaświadczenia o wskazaniach do przerwania ciąży; może też odmówić kobiecie założenia wkładki wewnątrzmacicznej czy wystawienia recepty na hormonalne preparaty antykoncepcyjne - twierdzi zespół ekspertów ds. bioetycznych Konferencji Episkopatu Polski w wydanym w piątek (18 lipca) oświadczeniu.

Nie do przyjęcia jest tworzenie kultury wykonywania zawodu medycznego, w której jednostka zostaje zmuszona brać udział w postępowaniu, które w osądzie jej sumienia jest złem moralnym - zaznaczyli etycy katoliccy.

"Wolność sumienia jest zasadą konstytucyjną i obejmuje swobodę przyjmowania określonego systemu aksjologicznego wraz z wiążącą się z nim hierarchią wartości. Zasadą jest zatem możliwość wstrzymania się od działań niezgodnych z sumieniem" - napisano w oświadczeniu.

Jego autorzy piszą, że w prawie polskim "przerwanie ciąży jest co do zasady zakazane, a dopuszczalność aborcji w pewnych sytuacjach jedynie wyłącza możliwość ponoszenia odpowiedzialności karnej i pozwala lekarzowi przeprowadzić zabieg, unikając kary".

Nawiązując do "publicznego rozliczania lekarzy", odmawiających udziału w czynnościach nakierowanych na przerwanie ciąży, zespół pisze, że to "absolutnie niedopuszczalne w państwie demokratycznym, ufundowanym na obowiązującej Konstytucji RP".

W ocenie autorów oświadczenia, lekarz ze względu na klauzulę sumienia ma prawo odmówić wystawienia zaświadczenia o wskazaniach do przerwania ciąży; może też odmówić kobiecie założenia wkładki wewnątrzmacicznej czy wystawienia recepty na hormonalne preparaty antykoncepcyjne. Farmaceuta może natomiast rozważyć odmowę sprzedaży środków antykoncepcyjnych "mimo braku wyraźnego umocowania w przepisach ustawy".

"We wszystkich powyższych przypadkach przedstawiciel zawodu medycznego może jednak spotkać się z próbami pociągnięcia do odpowiedzialności zawodowej" - czytamy w oświadczeniu.

Zdaniem zespołu w polskim prawie wskazania do przerwania ciąży, "zostały sformułowane bardzo nieostro, co umożliwia ich różną interpretację". "Pojawia się pogląd, że lekarz nie ma możliwości odmowy udziału w realizacji żądania kobiety o przeprowadzenie zabiegu przerwania ciąży, nie ma możliwości odmowy wystawienia recepty na środki antykoncepcyjne lub wczesnoporonne" - czytamy w oświadczeniu.

CZYTAJ TAKŻE

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH