Zbiorowo przeciwko ochronie zdrowia - składki OC dla szpitali wzrosną?

Pozwy zbiorowe nie zrujnują placówek ochrony zdrowia, ale mogą odbić się na ich kondycji finansowej. Symptomatyczne, że pierwszymi grupami, które skorzystały z obowiązujących od 19 lipca nowych rozwiązań prawnych, byli powodzianie i właśnie pacjenci.

 – Planowaliśmy, że złożymy pozew jako pierwsi, ale z powodów technicznych musieliśmy opóźnić termin – mówiła dziennikarzom mec. Małgorzata Szczypińska-Kozioł, reprezentująca 378 pacjentów wnoszących pozew zbiorowy do warszawskiego Sądu Okręgowego przeciwko Skarbowi Państwa.

Nie milion, ale dziesiątki
Sprawa dotyczy zadośćuczynienia za następstwa zdrowotne podawania chorym ze skazami krwotocznymi preparatów krwiopochodnych zanieczyszczonych m.in. wirusem HCV, wskutek czego – jak określono w pozwie – są oni również chorzy na przewlekłe wirusowe zapalenie wątroby typu C ze wszystkimi konsekwencjami tej choroby: medycznymi, społecznymi i finansowymi.

Roszczenia każdego pacjenta określono na 200 tys. zł. Jak łatwo obliczyć, byłoby to w sumie 75 600 000 zł.

Dla porównania: jeszcze niedawno za rekordową kwotę uznawano 1 400 000 zł, zasądzone w II instancji (Sąd Apelacyjny w Lublinie Wydział I Cywilny) na rzecz chłopca, który w wyniku niedotlenienia okołoporodowego ma ciężkie objawy uszkodzenia układu nerwowego. Nie nawiązuje kontaktu wzrokowego, ma małogłowie, samodzielnie nie siedzi, nie stoi, wymaga ciągłej rehabilitacji i pomocy osób trzecich do końca życia.

Na marginesie dodajmy, że według  rzecznika praw pacjenta, Krystyny Kozłowskiej, 37 proc. skarg związanych jest właśnie z ciążą i porodem. Pozostałe to: 24 proc. zakażenia wewnątrzszpitalne, 9 proc. odmowy udzielenia pomocy i błędne diagnozy, 8 proc. uszkodzenia nerwów krtaniowych wstecznych przy operacji tarczycy, a 5 proc. pozostawienia przedmiotu w ciele pacjenta.

Kancelarie bardzo chętne
A wracając do sprawy nieszczęsnego dziecka… Prowadziła ją Kancelaria Budzowska Fiutowski i Partnerzy - Radcowie Prawni, która specjalizuje się w postępowaniach odszkodowawczych (wypadki komunikacyjne, błędy w sztuce medycznej). Takich kancelarii nie jest w Polsce wiele (procesy trwają nawet kilkanaście lat, prowadzenie spraw wymaga doskonałej znajomości prawa medycznego i również pewnej wiedzy medycznej). Jednakże ustawa o pozwach zbiorowych zmienia podejście prawników do sporów z lekarzami.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH