Prokuratura Rejonowa w Ostrowcu Świętokrzyskim odtajniła akta śledztwa w sprawie śmierci w krakowskim szpitalu ojca byłego ministra sprawiedliwości Zbigniewa Ziobry - poinformował PAP rzecznik prokuratury Okręgowej w Kielcach Sławomir Mielniczuk.

O zdjęcie klauzuli tajności z akt głównych śledztwa w tej sprawie wystąpiła rodzina zmarłego, podczas lipcowej rozprawy sądowej dotyczącej zażalenia na umorzenie śledztwa w sprawie śmierci Jerzego Ziobry.

- Decyzja ostrowieckiej prokuratury oznacza, że dalsze postępowanie sądowe w tej sprawie będzie jawne - wyjaśnił Mielniczuk.

Zbigniew Ziobro w czwartkowej rozmowie z PAP powiedział, że "zastanawiające jest w ogóle, dlaczego prokuratura utajniła to śledztwo, w sytuacji, gdy rodzina o to nie występowała, wręcz przeciwnie - była temu przeciwna". W ocenie Ziobry, "daje do myślenia, dlaczego prokuratura tak długo zwlekała" z odtajnieniem postępowania, mimo wniosku, jaki rodzina złożyła na ostatnim posiedzeniu sądu.

- Ukrywa zwykle ten, kto obawia się ujawnionych faktów, a my jako osoby pokrzywdzone w tej sprawie, mimo że jest to dla nas sprawa bolesna, chcielibyśmy by fakty ujrzały światło dzienne - powiedział.

Ziobro zadeklarował, że wszystkie materiały z tego śledztwa, łącznie z opiniami biegłych, po zakończeniu postępowania będą dostępne w internecie, by każdy mógł sobie wyrobić zdanie na temat tej sprawy. W internecie znajdą się również - zapowiedział Ziobro - zarzuty wobec prokuratury, która - jego zdaniem - w tej sprawie popełniła wiele błędów.

- To postępowanie powinno przyczynić się do podniesienia standardów w polskiej służbie zdrowia tak, by inne osoby nie musiały przeżywać tragedii, tracić najbliższych - powiedział Ziobro.

Śledztwo w sprawie śmierci Jerzego Ziobry umorzyła w kwietniu prokuratura w Ostrowcu Świętokrzyskim uznając, że lekarze i pielęgniarki nie narazili pacjenta, nawet nieumyślnie, na utratę zdrowia i życia, a śmierci pacjenta nie można było zapobiec. Opinię taką wydali biegli z Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej w Łodzi.

Jak przypomniał Mielniczuk, prokuratura opatrzyła akta śledztwa w sprawie śmierci Jerzego Ziobry gryfem tajności, ponieważ była zobowiązana prawem do ochrony dóbr osobistych zmarłego, związanych z tajemnicą lekarską, która obejmowała jego leczenie.

Krakowski sąd odroczył w lipcu posiedzenie w sprawie zażalenia Zbigniewa Ziobry i jego rodziny na postanowienie o umorzeniu śledztwa w sprawie śmierci Jerzego Ziobry. Powodem były nowe argumenty, przedstawione na posiedzeniu przez Zbigniewa Ziobrę. Zażalenie na tę decyzję złożyli Zbigniew Ziobro, jego brat i matka oraz ich adwokat.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH