Zawieszenie protestu przed Sejmem przez opiekunów niepełnosprawnych

Opiekunowie niepełnosprawnych po miesiącu zawiesili protest przed Sejmem. - Dajemy ministrowi minister pracy i polityki społecznej kredyt zaufania, ponieważ zapowiedział rozpoczęcie 30 kwietnia obrad tzw. okrągłego stołu, który ma zająć się kompleksowo programem pomocy dla osób niepełnosprawnych - powiedział Wincenty Elsner, występujący w imieniu opiekunów niepełnosprawnych na konferencji zorganizowanej przed Sejmem.

Obecnie trwa likwidacja miasteczka namiotowego na skwerze przed gmachem na Wiejskiej. Składanie namiotów i sprzętu może potrwać 2 dni.

Dziś mija 30. dzień pobytu opiekunów osób niepełnosprawnych przed Sejmem. 30 kwietnia mają się odbyć się rozmowy „okrągłego stołu” w sprawie świadczeń pielęgnacyjnych oraz systemu pomocy niepełnosprawnym.

Protestujący domagali się przeprowadzenia takich rozmów, popierały ich organizacje pozarządowe. Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej początkowo miało rozmawiać o świadczeniach tylko z rodzicami niepełnosprawnych dzieci, niedawno zaproponowano udział w spotkaniu także opiekunom niepełnosprawnych dorosłych protestujących przed Sejmem.

Opiekunowie dorosłych podkreślają, że powinni mieć takie same prawa oraz podobne świadczenia jak opiekunowie dzieci.

Jedna z protestujących Danuta Bodzioch mówi, że słuszne jest uwzględnienie w świadczeniach na dzieci ich potrzeb rozwojowych i edukacyjnych oraz wysiłków opiekunów w tej sprawie. Natomiast w pozostałych kwestiach pomiędzy statusem opiekunów dzieci a osób dorosłych, nie ma żadnej różnicy.

Rząd różnicuje sytuację opiekunów osób niepełnosprawnych od dzieciństwa i opiekunów tych niepełnosprawnych, którzy stracili samodzielność w wieku dorosłym.

Opiekunom dzieci przyznano podwyżkę świadczeń do tysiąca złotych i dojście - do 2016 roku - do poziomu płacy minimalnej, bez względu na dochód rodziny. Opiekunowie dorosłych otrzymują obecnie 520 złotych, jeżeli dochód nie przekracza 623 złotych na osobę w rodzinie opiekuna i podopiecznego.

W lipcu ubiegłego roku opiekunowie utracili prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, jeżeli nie spełniali kryterium dochodowego. Trybunał Konstytucyjny nakazał przywrócić świadczenie. Protestujący przed Sejmem domagają się przywrócenia świadczenia w wysokości 620 złotych - bo tyle obecnie wynosi podstawowe świadczenie pielęgnacyjne - i dojście do wysokości płacy minimalnej.

W rozmowach przy okrągłym stole, 30 kwietnia w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej, mają wziąć udział przedstawiciele opiekunów niepełnosprawnych, zarówno dorosłych jak i dzieci, rządu, organizacji pozarządowych i klubów parlamentarnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!
comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH