Pięciu obecnym lub b. dyrektorom szpitali z Warszawy, Krakowa, Śremu i Wrocławia, zatrzymanym przez ABW prokuratura. przedstawiła zarzuty przyjęcia korzyści majątkowych w wysokości od 6 do 70 tys. zł.

Jak poinformowała w czwartek (19 marca) agencję naczelnik biura Prokuratury Krajowej w Łodzi Bogumiła Tarkowska, osoby te, pełniące funkcje publiczne, przyjmowały korzyści majątkowe od trzech powiązanych ze sobą spółek (DPC Polska, DIAG System i Diagnostyka) w zamian między innymi za korzystne rozstrzygnięcia konkursów dotyczących przejęcia laboratoriów szpitalnych oraz przetargów na dostawę sprzętu medycznego i odczynników laboratoryjnych.

Po przedstawieniu zarzutów i przesłuchaniu wszystkich podejrzanych zwolniono. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe, dozór policji, a część zawieszono w obowiązkach służbowych. Grożą im kary do 10 lat więzienia.

Szefowi Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie Mieczysławowi P. zarzucono przyjęcie 15 tys. zł, dyrektorowi szpitala w Śremie Tomaszowi G. - 70 tys. zł a dyrektorowi SZP ZOZ dla Szkół Wyższych w Warszawie Jackowi A. prokuratura przedstawiła zarzut żądania i przyjęcia co najmniej 32 tys. zł korzyści majątkowej.

Cała trójka nie przyznała się do zarzucanych czynów. Prokuratura zastosowała wobec nich poręczenia majątkowe w wysokości od 20 do 50 tys. zł, dozór policji i zawiesiła ich w czynnościach służbowych dyrektorów szpitali.

Dyrektor Szpitala Specjalistycznego im. Jana Pawła II w Krakowie Mieczysław P. w przesłanym agencji oświadczeniu poinformował, że złożył w prokuraturze wyjaśnienia w sprawie przetargu z 2003 roku na dostarczenie szpitalowi próżniowych zestawów do pobierania krwi.

- Zwycięska oferta firmy DPC Diagnostyka Sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie była najkorzystniejsza cenowo. W imieniu szpitala podpisałem umowę o wartości 440 tys. zł, na podstawie rekomendacji komisji przetargowej. Nie brałem udziału w jej pracach, ani nie oceniałem merytoryczne złożonych ofert - podkreślił Mieczysław P..

Kolejni podejrzani w tej sprawie to: b. dyrektor ds. techniczno- administracyjnych szpitala im. Św. Anny w Warszawie Artur K., któremu zarzucono przyjęcia 56 tys. zł łapówki (obecnie pełni on funkcję dyrektora w Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i Transportu Sanitarnego w Warszawie) oraz Adam B., któremu śledczy zarzucają przyjęcia ponad 45 tys. zł łapówki w związku z pełnieniem funkcji kierownika laboratorium w Szpitalu Miejskim w Ełku. Oni także - według prokuratury - nie przyznali się do zarzucanego czynu. Zastosowano wobec nich poręczenia majątkowe w wysokości 30 i 20 tys. zł i dozór policji.

comments powered by Disqus

BĄDŹ NA BIEŻĄCO Z MEDYCYNĄ!

Newsletter

Najważniejsze informacje portalu rynekzdrowia.pl prosto na Twój e-mail

Rynekzdrowia.pl: polub nas na Facebooku

Rynekzdrowia.pl: dołącz do nas na Google+

Obserwuj Rynek Zdrowia na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych

POLECAMY W PORTALACH